محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا شد

به گزارش خودروبرتر ، محسن جهرودی کمتر از یک سال پیش با تصویب هیئت‌مدیره گروه خودروسازی سایپا به این سمت انتخاب شد و جای جمالی را به‌عنوان مدیرعامل سایپا گرفت که البته دارای سابقه کاری در ایساکو و ساپکو و مدیرعاملی شرکت‌های ریخته‌گری آلومینیوم و یاتاقان بوش را در رزومه خود داشت و حالا محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا شده است.

چندی پیش بود که نامه‌ای از سوی کارکنان خودروسازی سایپا در خصوص وجود فساد بی‌عدالتی در سایپا خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور آقای جهانگیری منتشر شد تا با دستور مستقیم وی به دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به این موضوع ورود کنند.

در همین خصوص یکی از اعضای هیات مدیره سایپا گفت: طی تماس‌های متعدد از وزارتخانه از اعضای هیات مدیره خواسته‌شده در جلسه‌ای فوری مدیرعامل سایپا را برکنار و فرد جدیدی را جایگزین کنند.

جهرودی مدیرعامل سایپا

شرایط پیچیده سهامداران شرکت سایپا

در سازمان بورس و در حالی که معلوم نیست که محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا شده باشد ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، پیشگامان بازرگانی ستاره تابان، شرکت سرمایه‌گذاری سایپا، تجارت الکترونیک خودرو تابان، سرمایه‌گذاری و توسعه نیوان ابتکار و شرکت توسعه سرمایه رادین مجموعاً ۴۲.۲۹ درصد از سهام شرکت سایپا را در اختیاردارند؛ این در حالی است که مالکیت بخش عمده این شرکت‌ها در اختیار خود شرکت سایپا و زیرمجموعه‌هایش است و از این طریق سهام‌داری چرخه‌ای به شکلی بسیار گسترده و پیچیده در شرکت سایپا رخ‌داده است.

این در حالی است که  حدود 55 درصد از سهام گروه صنعتی رنا در اختیار زیرمجموعه‌های سایپا قرار دارد و ۱۰۰ درصد سهام شرکت پیشگامان ستاره تابان، بیش از ۷۳ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری سایپا، ۱۰۰ درصد سهام شرکت تجارت الکترونیک خودرو تابان، ۱۰۰ درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکار و ۹۸ درصد از سهام شرکت توسعه سرمایه رادین در اختیار شرکت سایپا و زیرمجموعه‌های آن است

در شرکت سایپا ۴۲.۲۹ درصد سهام از طریق سهام‌داری چرخه‌ای در اختیار خود این شرکت است. علاوه بر این با در نظر گرفتن ۱۷.۳ درصد از سهام شرکت سایپا که مستقیماً در اختیار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرارداد و ۲۰.۰۱ درصد که در اختیار شرکت‌های عمومی غیردولتی (شرکت صبا تامین، سرمایه‌گذاری ملی و صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد) است، مجموعاً مالکیت ۷۹.۶ درصد از سهام این شرکت در بخش خصوصی قرار ندارد.

محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا کیست؟

محمدرضا سروش مدیرعامل سابق گروه خودروسازی بهمن است که بالای 12 سال سابقه چنین سمتی را دارد و چندی نیز مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان بود.

گفتنی است این تغییر در حالی انجام‌ شد که هنوز تکلیف ماندن و یا رفتن شریعتمداری از کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص نیست و اگر وزیر جدیدی به این وزارتخانه بیاید عملاً در یک کار انجام‌شده قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که اکثر سهام گروه خودروسازی سایپا متعلق به تعاونی کارکنان این شرکت بوده و بر اساس قانون تجارت وزارت صنعت حق دخالت و تغییر مدیریت در این خودروسازی را ندارد.

به‌هرحال به نظر می‌رسد تغییر مدیرعامل سایپا بیشتر باب طبع کارگران و کارمندان شرکت سایپا است تا مدیران و قطعه سازان .

بروزرسانی: آقای نجفیان نیز با اکثریت آراء به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شدند.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 دیدگاه
 1. سيد مجيد می گوید

  خدارو شکر جهرودی برکنار شد
  کم مونده بود خاک سایپا رو بدزده

 2. مسعود می گوید

  سروش جز معدود مدیران شریف و دلسوز صنعت هست امیدواریم با کمک این مرد توانمند شاهد بهبود وضعیت سایپا باشیم

 3. محسن می گوید

  مراسم معارفه امروز بعداز ظهر در سایپا انجام شد.
  خدا را شکر تلاش و گزارش پرسنل نتیجه داد و مدیر برکنار شد البته نمی دانیم آقای سروس چگونه مدیری است؟ و آیا پا در جای پای مدیران قبلی خواهد گذاشت یا نه؟

 4. رضا می گوید

  باسلام و احترام ،
  من إز مدیران شرکت های زیر مجموعه سایپا بودم که چند سال است به خاطر مخالفت با سیاست های غلط و تصمیم گیری های اشتباه مدیران ارشد از کار برکنار شده ام . تصمیم غلطی که در خصوص قرارداد سایپا با شرکت WTJI چینى اتخاذ شد و طبق آن دهها میلیارد تومان پول کارکنان سایپا و أین مملکت به آنان پرداخت شد و تا کنون پس از گذشت ۵ سال هنوز هم خبرى از خودرو نیست .

 5. حبیب می گوید

  در خصوص مبارزه با فساد به ایران خودرو که ورود کنید

 6. majid می گوید

  شایعه هست

نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.