صفر تا صد در مورد پژو 206 صندوق دار + مزایا و معایب

خودروبرتر – به طور کلی نمیتوان منکر شد که خانواده پژو ۲۰۶ خودروهایی شیک با فرمان‌پذیری مناسب (هدایت بهتر خودرو در عبور از پیچ‌ها و موانع مختلف) هستند که در بازار ایران به خوبی جا افتاده‌اند. ریشه پژو ۲۰۶ صندوق‌دار را باید در پژو ۲۰۶ هاچ‌بک جست‌وجو کرد زیرا این خودرو محصول پنجم از این خانواده محسوب می‌شود. در واقع می‌توان گفت پژو ۲۰۶ صندوق‌دار یک خودروی مدل سدان برای خانواده‌‌هایی است که حس می‌کنند کمبود جا و ظرفیت ۲۰۶ بدون صندوق کمی اذیت‌شان می‌کند.

بازطراحی به سبک ایرانی
این خودرو، با طراحی پژوی برزیل در قسمت عقب، فضای مناسبی را برای استفاده‌کنندگان خود فراهم آورده است. سیستم تعلیق عقب این خودرو نیز بازطراحی و بازمهندسی شده است تا امنیت و آرامش بیش‌تری را برای سرنشینان به‌وجود آورد.

نزدیک به تیپ پنج
پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، صندوق عقب بزرگی دارد و قابلیت تاشدن صندلی‌های عقب آن هم، باعث شده فضای قابل توجه‌ای به صندوق عقب خودرو اضافه شود. این خودرو شرایطی را فراهم کرده که با چند حرکت ساده مثل تاکردن بخش نشیمن، کشیدن صندلی‌های عقب به سمت جلو و فشار دادن ضامن، امکان دسترسی به فضای بزرگ‌تری در بخش صندوق عقب برای سرنشینان به‌وجود آید. این خودرو در حال حاضر با دو موتور بنزینی ۴ سیلندر و ظرفیت‌های ۱۴۰۰ و ۱۶۰۰ سی‌سی در بازار وجود دارد. تولید این مدل از سال ۱۳۸۶ آغاز و تا سال ۱۳۹۳ در ۸ تیپ مختلف تولید می‌شد، اما از سال ۹۳ به بعد تولید این اتومبیل فقط در تیپ v8 که فول‌ترین تیپ هم به حساب می‌آید ادامه یافت. تیپ v8 از همان پیشرانه ۲۰۶ تیپ ۵ استفاده می‌کند که جزو تیپ‌های پرقدرت ۲۰۶ محسوب می‌شود.

روی خوش ایرانی‌ها به پژو ۲۰۶ صندوق‌دار
پژو ۲۰۶ یک تجربه موفق برای ایران خودرو بود. آن‌ها که موفقیت پژو ۲۰۶ را به چشم دیده بودند، تصمیم گرفتند نسخه سدان و خانوادگی آن را هم عرضه کنند. در کل خودروهای سدان در ایران بازار خوبی دارند، استقبال از پژو ۲۰۶ صندوق‌دار نیز به همین دلیل است. شکل و شمایل زیبای پژو ۲۰۶ صندوق‌دار و جادار بودنش، باعث شده این خودرو مورد استقبال خانواده‌ها قرار گیرد. تعداد بالای این خودروها در خیابان‌های تهران و سایر شهرها، نشان می‌دهد این خودرو در بین مردم طرف‌دار دارد.

مزیت سرنوشت‌ساز‌
یکی از مهم‌ترین علت‌هایی که پژو ۲۰۶ صندوق‌دار را به خودرویی محبوب از نگاه مردم تبدیل کرده، تولید قطعه‌های آن در داخل کشور، دسترسی آسان و تعدد نمایندگی‌های ایران خودرو است و این امر باعث شده افراد برای خرید خودرویی با شتاب مناسب، راحت و با خدمات پس از فروش خوب، به پژو ۲۰۶ روی آورند.

ارزیابی پژو 206 صندوق دار در بازار ایران

برای ارزیابی و اتخاذ تصمیم مناسب درباره خرید پژو ۲۰۶ صندوق‌دار بهترین راه مراجعه به فهرست پرفروش‌ترین خودروهای ایرانی در سال گذشته است. بر اساس این فهرست، بعد از خودروهای پراید و تیبا، پژو ۲۰۶ هاچ‌بک و اس‌دی، با ۱۷۴ هزار دستگاه تیراژ جزو پرفروش‌ترین خودروهای تولید داخل هستند که امسال هم ۱۰‌ درصد افزایش تیراژ به نسبت سال گذشته داشته است. این آمار حاکی از این است که این خودرو توانسته رضایت مردم را جلب کند و با افزایش تقاضا روبه‌رو شود.

بازار خوب کارکرده‌ها
جدای از محاسن و مزایایی که ذکر شد، بازار فروش پژو ۲۰۶ یکی دیگر از مواردی است که خیال خریداران این خودرو را برای فروش هر لحظه آن آسوده می‌کند. بیراه نیست اگر بگوییم بیش‌ترین دغدغه افراد در زمان خرید یک خودرو، فروش راحت و به ‌قیمت آن است. در حقیقت خریداران مدل‌های مختلف خودرو سعی دارند خودرویی را خریداری کنند که چند سال بعد بتوانند آن را در شرایط مناسبی بفروشند و خودرویی بهتر تهیه کنند. بر همین اساس بازار خوب خرید و فروش خودروهای کارکرده پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، نشانه‌ مطلوب بودن انتخاب این مدل خودرو برای خرید است.

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار و مشتریانی از همه طبقات اجتماعی
نکته جالبی که درباره پژو ۲۰۶ وجود دارد، این است ‌که این خودرو از سوی افراد با طبقات اقتصادی متفاوت مورد استقبال قرار گرفته است. در واقع پژو ۲۰۶ صندوق‌دار علاوه بر این‌که مورد استقبال افراد با درآمد متوسط است، معمولاً با سلیقه اقشار متوسط رو به بالای جامعه هم مطابقت دارد و این شاخصه مثبتی‌ست که شاید در خودروی‌هایی با این میانگین قیمت، کم‌تر وجود داشته باشد.

 

تجربه رانندگی با پژو ۲۰۶ صندوقدار

برای کسانی‌که تجربه رانندگی با پژو ۲۰۶ هاچ‌بک را دارند، تجربه رانندگی با پژو ۲۰۶ صندوق‌دار چندان ناآشنا نیست و در بیش‌تر شرایط شبیه به هم هستند. در کل قدرت و شتاب خوبی را در کنار مصرف قابل قبول این خودرو، مشاهده خواهید کرد. البته شکل و شمایل و امکانات داخل کابین هم پذیرفتنی است.

ویژگی‌های مثبت پژو 206 صندوق دار 

– این خودرو دارای رینگ‌های فولادی است، خلاف خودروهای دیگری که در این سطح قیمتی، با رینگ‌های آلومینیومی عرضه می‌شوند.

– درون ۲۰۶ صندوق‌دار، نمایش‌گر جدیدتری را به نسبت نمایش‌گرهای قدیمی مشاهده خواهید کرد که اطلاعاتی چون دمای بیرون، تاریخ، وضعیت سیستم صوتی و … را در اختیار شما خواهد گذاشت.

– از تجربه‌های دیگری که در رانندگی با پژو ۲۰۶ صندوق‌دار خواهید داشت، حجم قابل توجه صندوق عقب آن است. این حجم می‌تواند در رفت و آمدهای خانوادگی بسیار کارگشا باشد. مخصوصاً که قابلیت تاشوندگی صندلی‌های عقب، این حجم را افزایش می‌دهد.

–آپشن‌های موجود در خودرو، می‌تواند در رانندگی‌های طولانی مدت، این تجربه را برا‌ی‌تان خوشایند کند. فرمان هیدرولیک، تهویه مناسب و مکان داشتن سیستم تهویه اتوماتیک در مدل V8، کیسه هوای سرنشینان جلو، پنجره‌ها و آینه‌ کناری برقی و … باعث می‌شوند رانندگی دل‌پذیری داشت باشید.

– سنسور دنده عقب در این خودرو باعث می‌شود پارک دوبل و دنده عقب رفتن برای شما راحت‌تر شود. البته امکان افزودن نمایش‌گر دنده عقب هم وجود دارد.

–  سیستم صوتی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، از طریق بلوتوث به تلفن همراه شما هم متصل می‌شود تا بتوانید از فایل‌های موجود در آن استفاده کنید. سیستم صوتی قابل قبول آن نیز، می‌تواند رانندگی را برایتان خوشایندتر سازد. حتی در مدل‌هایی مثل وی ۸، امکان کنترل سیستم صوتی از طریق کنترلر پشت غربیلک فرمان وجود دارد که باعث می‌شود موقع رانندگی، کم‌تر حواس شما پرت شود.

–  نوع موتور به کار رفته در پژو ۲۰۶ صندوق‌دار، باعث شده شتاب و کشش و قدرت مناسبی را موقع رانندگی تجربه کنید. صدای موتور نیز در دورهای پایین وارد کابین نمی‌شود، اما در دورهای بالا به گوش خواهد رسید. بعضی از راننده‌ها می‌گویند به دلیل حذف نمد زیر کاپوت چنین اتفاقی افتاده است.

–   سیستم‌های ترمز پژو ۲۰۶ صندوق‌دار را باید قابل قبول بدانیم، زیرا در هر چهار چرخ از نوع دیسکی استفاده شده است. البته به‌زودی نمونه‌هایی از V8 به بازار خواهد آمد که فاقد ترمز دیسکی عقب هستند و با ترمز کاسه‌ای عرضه می‌شوند.

– از تجربه‌های خوشایند دیگری که در رانندگی با این خودرو خواهید داشت، فرمان‌پذیری خوب آن است که با ایجاد تغییراتی در سیستم تعلیق عقب، بهتر از نسخه‌های هاچ‌بک آن عمل می‌کند.

– استفاده از فرمان هیدرولیک هم، هدایت خودرو را برایتان راحت‌تر می‌کند. البته گلایه تعویض سخت دنده‌ها در ابتدای امر وجود دارد.

ویژگی‌های منفی پژو 206 صندوق دار 

– یکی از تجربه‌هایی که در رانندگی با پژو ۲۰۶ صندوق‌دار با آن مواجه خواهید شد لاستیک‌های متوسط آن است. اگر امکانش را داشتید، می‌توانید آن را با لاستیک‌های با کیفیت تعویض کنید تا کیفیت سواری گرفتن از این خودرو، کنترل فرمان و سیستم ترمزهایش بهتر شود.

– گلایه‌ای که غالباً رانندگان این خودرو دارند، فضای پای ناکافی در بخش عقب خودرو است، مخصوصاً اگر سرنشینان جلو، بخواهند صندلی خودرو را عقب‌تر ببرند. اگر تعداد سرنشینان خودرو زیاد باشد، این مشکل حتما به چشم خواهد آمد. اما اگر خانواده‌ای جمع‌و‌جور باشید که قصد دارید فرزندان‌تان را در صندلی عقب مستقر کنید، در این صورت مشکل چندانی نخواهید داشت.

– برخی از راننده‌ها نیز از لرزش دنده موقع کار با دنده‌های یک و دو شکایت دارند.

– علی‌رغم شتاب و قدرت خوبی که این خودرو دارد، شاید موقع بالا رفتن از سربالایی‌هایی با شیب زیاد، کمی به مشکل بخورید و باید از مهارت رانندگی‌تان استفاده کنید.

مشخصات پژو ۲۰۶ صندوقدار

پژو ۲۰۶ صندوق‌دار انواع مختلفی از جمله V8 ،V2، V9 V1-V10-V19 و … دارد. در این مطلب قصد داریم در مورد ویژگی‌های تک تک این مدل‌ها توضیحاتی ارائه کنیم تا اگر قصد خرید پژو ۲۰۶ صندوق‌دار را دارید با بیش‌ترین شناخت بهترین معامله را انجام دهید. بد نیست بدانید که فعلا ایران خودرو، فقط پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8 را تولید می‌کند و امروز مدل‌های V2، V9 و V20 تولید نمی‌شوند.  البته اگر قصد خرید مدل‌های V2، V9 و V20 را دارید می‌توانید این خودروها را در بازار کارکرده‌ها پیدا کنید. در جدول زیر، بررسی می‌کنیم که سه مدل موجود در بازار کارکرده‌ها از نظر فنی چه تفاوت‌هایی با v8 دارند.

جدول مشخصات مدل‌های مختلف پژو صندوقدار ۲۰۶

جدول مشخصات مدل‌های مختلف پژو صندوقدار ۲۰۶

نام مدل V8 v2 v9 v20
نوع موتور TU5 TU5G TU5JP4 TU3A
حجم موتور ۱۵۸۷ سی‌سی ۱۵۸۷ سی سی ۱۵۸۷ سی سی ۱۳۶۰ سی‌سی
حداکثر توان موتور ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دوردردقیقه ۱۰۵ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه (بنزین) ۹۵ اسب بخار در دقیقه (گاز) ۱۱۰ اسب بخار در ۵۸۰۰ دور در دقیقه ۷۵ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور (Nm) 142 نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه (بنزین) ۱۲۵ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه (گاز) ۱۴۲ نیوتن متر در ۴۰۰۰ دور در دقیقه ۱۱۸ نیوتن متر در ۳۴۰۰ دور در دقیقه
نسبت تراکم ۱۰.۵ ۱۱ ۱۰.۵ ۹.۶
تعداد سوپاپ ۱۶ ۱۶ ۱۶ سوپاپ ۸
نوع سوخت سازگار بنزین بدون سرب با اکتان ۸۷ و ۹۵ گاز سی ان جی + بنزین بدون سرب با اکتان ۸۷ و ۹۵ بنزین بنزین
سیستم انژکتوری پاشش چند نقطه‌ای چند نقطه‌ای با پاشش الکترونیکی چند نقطه‌ای با پاشش الکترونیکی انژکتوری پاشش چند نقطه‌ای
استاندارد حد آلایندگی یورو۴ بهینه یورو ۲ یورو ۳ یورو ۴
حداکثر سرعت در صد کیلومتر ۱۹۳ کیلومتر در ساعت ۱۹۰ (بنزین)،۱۸۳ (گاز) ۱۸۹ کیلومتر در ساعت ۱۷۰ کیلومتر در ساعت
شتاب صفر تا ۱۰۰ (ثانیه) ۱۱.۴ ثانیه بنزین: ۱۲.۲ / گاز:۱۳.۲ ۱۲.۶ ثانیه ۱۴.۱ ثانیه
سیستم انتقال قدرت ۵ دنده دستی ۵ دنده دستی MA جعبه دنده اتوماتیک (AL4) با تیپ ترونیک ۵ دنده دستی
مصرف سوخت داخل شهر 8.94 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۱۰.۳۹بنزین)،۱۰.۴۵ متر مکعب (گاز) ۱۰.۱ لیتر در صد کیلومتر ۸.۹ لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت خارج شهر (Lit/100 km) 5.25 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۵.۷۲ (بنزین)،۵.۸۸ متر مکعب (گاز) ۵.۸ لیتر در صد کیلومتر ۵ لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی (Lit/100 km) 6.61 لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ۷.۴۴ (بنزین)،۷.۵۵ متر مکعب (گاز) ۷.۳ لیتر در صد کیلومتر ۶.۴ لیتر در صد کیلومتر
طول خودرو ۴۱۸۸ میلی‌متر ۴۱۸۸ میلیمتر ۴۱۸۸ میلی‌متر ۴۱۸۸ میلی‌متر
عرض خودرو ۱۶۵۵ میلی‌متر ۱۶۵۵ میلی‌متر ۱۶۵۵ میلی‌متر ۱۶۵۵ میلی‌متر
ارتفاع خودرو ۱۴۵۶ میلی‌متر ۱۴۵۶ میلی‌متر ۱۴۵۶ میلی‌متر ۱۴۵۶ میلی‌متر
 وزن خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافه ۱۰۸۶ کیلوگرم ۱۱۹۰ کیلوگرم ۱۱۳۸ کیلوگرم ۱۰۵۴ کیلوگرم
حجم فضای صندوق عقب ۴۵۰ لیتر ۳۲۵ لیتر ۴۵۰ لیتر ۴۵۰ لیتر
گنجایش مخزن سوخت ۵۰ لیتر ۵۰  لیتر ۵۰ لیتر ۵۰ لیتر

مقایسه تجهیزات مدل‌های مختلف پژو ۲۰۶ سدان

نوع مدل V8 V2 V9 V20
استاندارد آلایندگی یورو۴ بهینه یورو ۲ یورو ۳ یورو ۴
فرمان هیدرولیک، کنترل سیستم صوتی پشت فرمان هیدرولیک، کنترل سیستم صوتی پشت فرمان هیدرولیک، کنترل سیستم صوتی پشت فرمان هیدرولیک، کنترل سیستم صوتی پشت فرمان
سیستم تهویه تنظیم اتوماتیک دستی اتوماتیک HVAC)) دستی
سیستم صوتی رادیو پخش CD، تیوتر جلو، بلندگوی درهای عقب بلندگوی درهای جلو، پخش CD با کنترل پشت فرمان بلندگوی درهای جلو و عقب، تیوتر جلو،پخش CD با کنترل پشت فرمان بلندگوی درهای جلو پخش CD با کنترل پشت فرمان
آینه‌ها آینه‌های کناری برقی، دارای حسگر دماسنج و قاب رنگی آینه‌های کناری دستی آینه‌های کناری برقی، دارای حسگر دماسنج و قاب رنگی آینه‌های کناری دستی
شیشه‌ها شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب شیشه بالابر برقی درهای جلو شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب شیشه بالابر برقی درهای جلو
تجهیزات ایمنی سنسور دنده عقب، ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت رادیویی، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت رادیویی، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت رادیویی، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین ایموبیلایزر، قفل مرکزی با ریموت رادیویی، کمربندهای ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع، سیستم کنترل بخار بنزین
رینگ و لاستیک فولادی ۱۴ اینچ فولادی فولادی فولادی
سایر تجهیزات دماسنج روی داشبورد

ناگفته‌ها در مورد پژو 206 صندوق دار
در کنار مدل‌هایی که بحث کردیم، باید به مدل‌ v1 نیز اشاره کرد که شبیه تیپ ۲ پژو ۲۰۶ است، البته در پیشرانه ۱۶۰۰ سی‌سی تفاوت دارد. مدل V8  را نیز به نوعی صندوق‌دار شده پژو ۲۰۶ هاچ‌بک تیپ ۵ می‌دانند. مدل V9 نیز صندوق‌دار شده تیپ شش پژو ۲۰۶ است. مدل V10 نیز کاملاً شبیه V8 است اما در آن از پیشرانه پایه گازسوز استفاده شده است. V20 را نیز می‌توان مدل صندوق‌دار شده پژو ۲۰۶ هاچ‌بک تیپ ۲ دانست.

منبع : وبلاگ دیوار

بیشتر بخوانید

نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.