چند نکته در مورد دایملر مرسدس که دانستنش خالی از لطف نیست

به گزارش خودروبرتر، هیچ‌کدام این‌ها رویدادها و مسائل اتفاقی نبوده و  از زمان معرفی اولین خودروی بنزینی توسط کارل بنز در سال 1886 تاکنون  دایملر مرسدس در زمره پیشگامان خلاقیت‌ها و نوآوری‌های ساختارشکن صنعت خودرو بوده است.

دایملر مرسدس بنز برای نخستین بار خودروی پیشرانه عقب و سه‌چرخ را ابداع نمود تا برای همیشه حمل‌ونقل بشر را تغییر دهدو همین موضوع راه را برای تولید محصولاتی که تا به امروز هم ادامه دارد هموار نموده است.

با ما همراه باشید تا در ادامه شمارا با حقایقی درباره مرسدس بنز که شاید به گوشتان نخورده باشد آشنا کنیم.

‌ دایملر به‌طور تصادفی اولین موتورسیکلت را اختراع کرد

زمانی که دایملر پیشرانه عمودی یک سیلندر را که با بنزین کار می‌کرد در سال 1885 اختراع کرد از پیرابند چوبی بر پایه‌یک دوچرخه استفاده نمود. این اختراع جذاب نام دایملر ریت واگن را به خود گرفت که امروزه از آن با عنوان اولین موتورسیکلت واقعی نام‌برده می‌شود.

مرسدس بنز اولین شرکتی است که خودروی مدرن را به دنیا معرفی نمود

بنز در سال 1886 اختراع خود یعنی خودروی سه‌چرخ بنزینی را ثبت نمود. همسر بنز خانم برتا بنز بدون اطلاع کارل توانست مسافتی حدود 200 کیلومتری را در سراسر آلمان طی کند. این خودروی سه‌چرخ از پیشرانه چهارزمانه تک پیستونی 954 سی‌سی استفاده می‌کرد. این پیشرانه در آن زمان قدرت قابل‌توجه 0.9 اسب بخاری داشت.

‌ مرسدس بنز در سال 1906 خودرویی هیبریدی ساخت

پیش از آنکه خودروهای بنزینی خالص همه‌گیر شوند خودروسازان به دنبال تولید خودروهای هیبریدی الکتریکی و بنزینی بودند؛ و مرسدس بنز نیز اولین خودروی هیبریدی خود را معرفی کرد. این خودرو دارای پیشرانه بنزینی در جلو به همراه داینامویی بود که دو پیشرانه در عقب را به راه می‌انداخت. این خودرو به حداکثر سرعت 120 کیلومتر در ساعت می‌رسید.

مرسدس بنز یکی از اولین دستگاه‌های ترمز و سیستم تعلیق برای چهارچرخ را معرفی کردند

تا تابستان سال 1924 تمامی خودروهای مرسدس بنز دارای ترمزهایی برای چهارچرخ بودند و این امر تعهد مرسدس به ایمنی را نشان می‌دهد. در سال 1931 شاهد معرفی مرسدس بنز 170 بودیم که دارای سیستم تعلیق در هر چهارگوشه خودرو بود. این خودرو دارای فنرهای تخت در جلو و فنرهای پیچشی خلاقانه در بخش عقب بود.

‌ رنگ نقره‌ای نمادین از هدف صرفه‌جویی وزن برای مسابقات گرفته‌شده است

اکثر خودروهای مسابقه‌ای مرسدس بنز و برخی از مدل‌های پرچم‌دار و سفارشی این برند دارای رنگ مشهور نقره‌ای بوده‌اند اما تاکنون به دلیل انتخاب این رنگ فکر کرده‌اید؟ خودروی مسابقه‌ای مرسدس بنز بانام W25 در سال 1934 در نور برگ رینگ حضور یافته بود، این خودرو که دارای بدنه‌ای آلومینیومی و رنگی سفید بود باید زیر 750 کیلوگرم وزن می‌داشت تا اجازه حضور آن در مسابقه صادر می‌شد اما این خودرو یک کیلوگرم سنگین‌تر از عدد یادشده بود. گروه مسابقه مرسدس تصمیم گرفت تا رنگ خودرو را پاک کند و نتیجه آن تولید خودروی نقره‌ای درخشانی شد که در پایان قهرمان و این رنگ هم به یک نماد بدل شد.

مناطق مچاله شدن ایمنی اولین بار در مرسدس بنز دیده شد

در سال 1951 و زمانی که اکثر آمریکایی‌ها فکر می‌کردند هر چه بزرگ‌تر بهتر، مهندس مرسدس بنز به نام Béla Barényi تحقیقی انجام داد که نتیجه آن وجود سلول‌های ویژه‌ای در داخل بدنه خودرو بود که در زمان وقوع تصادف دفرمه می‌شد. این مناطق مچاله شده به توزیع نیروی تصادف در مناطق مختلف کمک می‌کرد. از سال 1959 به بعد این نوآوری در محصولات مرسدس به کار گرفته شد.

‌ کار بازوی پرفورمنس مرسدس یعنی AMG از یک گاراژ شروع شد

در حال حاضر AMG بیش از 50 مدل مختلف مرسدس را ارتقا داده و بنابراین این بازوی پرفورمنس تجربه بسیار زیادی در تیونینگ گیرای پیشرانه، سیستم تعلیق و… محصولات مرسدس دارد. برند پرفورمنس مرسدس بنز در دهه 60 میلادی توسط دو مهندس موتور اسپورت اسبق دایملر-بنز تأسیس گردید. آن‌ها پیش از تأسیس شرکت خود سدان 300 SEL 6.8 را کاملاً ارتقا دادند. این خودرو در مسابقات 24 ساعته در سال 1971 شرکت نمود AMG. به‌طور رسمی در سال 1990 به مرسدس پیوست.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.