اخبار صنعت خودرو

محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا شد

محمد شریعتمداری وزیر صمت حسب تأکیدات رهبر انقلاب مبتنی بر مبارزه با فساد دستور به برکناری محسن جهرودی از مدیرعاملی سایپا داده است تا محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا شود.

6

به گزارش خودروبرتر ، محسن جهرودی کمتر از یک سال پیش با تصویب هیئت‌مدیره گروه خودروسازی سایپا به این سمت انتخاب شد و جای جمالی را به‌عنوان مدیرعامل سایپا گرفت که البته دارای سابقه کاری در ایساکو و ساپکو و مدیرعاملی شرکت‌های ریخته‌گری آلومینیوم و یاتاقان بوش را در رزومه خود داشت و حالا محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا شده است.

چندی پیش بود که نامه‌ای از سوی کارکنان خودروسازی سایپا در خصوص وجود فساد بی‌عدالتی در سایپا خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور آقای جهانگیری منتشر شد تا با دستور مستقیم وی به دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی به این موضوع ورود کنند.

در همین خصوص یکی از اعضای هیات مدیره سایپا گفت: طی تماس‌های متعدد از وزارتخانه از اعضای هیات مدیره خواسته‌شده در جلسه‌ای فوری مدیرعامل سایپا را برکنار و فرد جدیدی را جایگزین کنند.

جهرودی مدیرعامل سایپا

شرایط پیچیده سهامداران شرکت سایپا

در سازمان بورس و در حالی که معلوم نیست که محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا شده باشد ، شرکت‌های سرمایه‌گذاری گروه صنعتی رنا، پیشگامان بازرگانی ستاره تابان، شرکت سرمایه‌گذاری سایپا، تجارت الکترونیک خودرو تابان، سرمایه‌گذاری و توسعه نیوان ابتکار و شرکت توسعه سرمایه رادین مجموعاً ۴۲.۲۹ درصد از سهام شرکت سایپا را در اختیاردارند؛ این در حالی است که مالکیت بخش عمده این شرکت‌ها در اختیار خود شرکت سایپا و زیرمجموعه‌هایش است و از این طریق سهام‌داری چرخه‌ای به شکلی بسیار گسترده و پیچیده در شرکت سایپا رخ‌داده است.

این در حالی است که  حدود 55 درصد از سهام گروه صنعتی رنا در اختیار زیرمجموعه‌های سایپا قرار دارد و ۱۰۰ درصد سهام شرکت پیشگامان ستاره تابان، بیش از ۷۳ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری سایپا، ۱۰۰ درصد سهام شرکت تجارت الکترونیک خودرو تابان، ۱۰۰ درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنعتی نیوان ابتکار و ۹۸ درصد از سهام شرکت توسعه سرمایه رادین در اختیار شرکت سایپا و زیرمجموعه‌های آن است

در شرکت سایپا ۴۲.۲۹ درصد سهام از طریق سهام‌داری چرخه‌ای در اختیار خود این شرکت است. علاوه بر این با در نظر گرفتن ۱۷.۳ درصد از سهام شرکت سایپا که مستقیماً در اختیار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران قرارداد و ۲۰.۰۱ درصد که در اختیار شرکت‌های عمومی غیردولتی (شرکت صبا تامین، سرمایه‌گذاری ملی و صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد) است، مجموعاً مالکیت ۷۹.۶ درصد از سهام این شرکت در بخش خصوصی قرار ندارد.

محمد رضا سروش مدیرعامل جدید سایپا کیست؟

محمدرضا سروش مدیرعامل سابق گروه خودروسازی بهمن است که بالای 12 سال سابقه چنین سمتی را دارد و چندی نیز مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد ایرانیان بود.

گفتنی است این تغییر در حالی انجام‌ شد که هنوز تکلیف ماندن و یا رفتن شریعتمداری از کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص نیست و اگر وزیر جدیدی به این وزارتخانه بیاید عملاً در یک کار انجام‌شده قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که اکثر سهام گروه خودروسازی سایپا متعلق به تعاونی کارکنان این شرکت بوده و بر اساس قانون تجارت وزارت صنعت حق دخالت و تغییر مدیریت در این خودروسازی را ندارد.

به‌هرحال به نظر می‌رسد تغییر مدیرعامل سایپا بیشتر باب طبع کارگران و کارمندان شرکت سایپا است تا مدیران و قطعه سازان .

بروزرسانی: آقای نجفیان نیز با اکثریت آراء به عنوان رئیس هیئت مدیره انتخاب شدند.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
59721
مطالب مرتبط
6 نظر برای این مطلب
 1. majid می‌گوید

  شایعه هست

 2. حبیب می‌گوید

  در خصوص مبارزه با فساد به ایران خودرو که ورود کنید

 3. رضا می‌گوید

  باسلام و احترام ،
  من إز مديران شركت هاي زير مجموعه سايپا بودم كه چند سال است به خاطر مخالفت با سياست هاي غلط و تصميم گيري هاي اشتباه مديران ارشد از كار بركنار شده ام . تصميم غلطي كه در خصوص قرارداد سايپا با شركت WTJI چينى اتخاذ شد و طبق آن دهها ميليارد تومان پول كاركنان سايپا و أين مملكت به آنان پرداخت شد و تا كنون پس از گذشت ٥ سال هنوز هم خبرى از خودرو نيست .

 4. محسن می‌گوید

  مراسم معارفه امروز بعداز ظهر در سايپا انجام شد.
  خدا را شكر تلاش و گزارش پرسنل نتيجه داد و مدير بركنار شد البته نمي دانيم آقاي سروس چگونه مديري است؟ و آيا پا در جاي پاي مديران قبلي خواهد گذاشت يا نه؟

 5. مسعود می‌گوید

  سروش جز معدود مديران شريف و دلسوز صنعت هست اميدواريم با كمك اين مرد توانمند شاهد بهبود وضعيت سايپا باشيم

 6. سيد مجيد می‌گوید

  خدارو شكر جهرودي بركنار شد
  كم مونده بود خاك سايپا رو بدزده

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.