لاستیک چهار فصل چیست ؟

لاستیک ها همه مثل هم به نظر می رسند، اما همانطور که می دانید لاستیک ها به طور گسترده ای در عملکرد ، سایز ، طول عمر و … متفاوت می باشند. پس چگونه می توان بهترین لاستیک را برای خودروی خود انتخاب کرد؟ عواملی زیادی همچون: صدای تایر، آب و هوا، فرمان پذیری، طرح آج ، قیمت و …  برای هر راننده ای مهم است و بسیاری از مصرف کنندگان همه ی این نکات و حتی بیشتر از اینها را در یک تایر می خواهند و اساسا این چیزی است که لاستیک های تمام فصول می توانند پاسخگوی آن باشند. جای تعجب نیست که در بازار تایر نیز ، فروش تایرهای تمام فصل، لاستیک های تابستانی و زمستانی و غیره را تحت تأثیر قرار میدهد.

یکی از نکاتی که بسیار باید در هنگام خرید لاستیک به آن اهمیت داد ، نوع لاستیکی است که می خواهید خریداری کنید است که با توجه به شرایطی محیطی و آب و هوایی که شما در آنجا زندگی و همینطور نوع جاده ای که هرروزه در آن تردد می کنید باید مورد توجه قرار گیرد

با توجه به که متفاوت است و هر کدام برای یک شرایط جاده ای و آب و هوایی طراحی شده اند. به طور مثال: لاستیک زمستانی ، لاستیک تابستانی ، لاستیک آفرود ، لاستیک چهار فصل و …  لاستیک خود را انتخاب کنید. در اینجا به بررسی بیشتر لاستیک های چهار فصل ، که مناسب برای استفاده در آب و هوای ایران می باشد ، می پردازیم و خواهیم فهمید که این نوع لاستیک برای خودروی ما مناسب است یا خیر ؟

هنگام تصمیم گیری در مورد لاستیک های تمام فصل، گزارش مصرف کنندگان به چندین عامل عملکرد کلیدی اشاره می کند و تأکید بیشتری بر جنبه های مربوط به ایمنی،  ترمز، مقاومت در برابر خروج آب از شیارهای تایر و فرمان پذیری به آنها دارد. فاکتورهایی مانند: چسبندگی و طول عمر آج ، کمتر مورد توجه قرار می گیرند. لاستیک چهار فصل مناسب برای رانندگانی است که عملکردی همه کاره و در تمام فصل های سال از تایر خود انتظار دارند. تایرهای تمام فصلی (چهار فصل) می تواند یک انتخاب عالی برای هر خودرویی باشد. همه ی لاستیک های چهار فصل در شرایط مختلف جاده ای عملکردی متعادل دارند و باعث می شوند رانندگان در طول سال به آنها اعتماد کرده و از رانندی لذت ببرند. 

ویژگی های مهم لاستیک چهار فصل

 همه تایرهای چهار فصل دارای چند ویژگی مشترک هستند . تمام تایرهای چهار فصل به گونه ای  ساخته شده اند که در طیف گسترده ای از شرایط آب و هوایی و دمایی مناسب می باشند و عملکرد خوبی را از خود ارائه می دهند.

  • لاستیک های چهار فصل دارای بلوک های آج در اندازه ها و شکل هایی هستند که می توانند عملکرد و چنگ زنی خوبی در شرایط برفی البته برف سبک و جاده های خیس و بارانی و خشک ارائه دهند.
  • لاستیک چار فصل معمولاً دارای کانال های باریک در سطح آج هستند که به افزایش چسبندگی در جاده های خیس یا برفی سبک کمک می کنند.
  • الگوهای منحصر به فرد آج لاستیک های چهار فصل به طور معمول ، سواری آرام و راحتی را برای سرنشینان انواع  خودروهای سواری ، کامیون ها ، شاسی بلند ها و کراس اوورها فراهم می کند.
  • لاستیک های چهار فصل در شرایط آب و هوایی و جاده ای بارانی و مرطوب و همچنین شرایط خشک و هوای گرمتر عملکرد خوبی دارند. اما برای بالاترین چسبندگی و حداکثر عملکرد فرمانپذیری و به منظور استفاده در مسابقات ورزشی در نظر گرفته نشده اند.
  • لاستیک های تمام فصلی در هوای زمستانی توانایی خوبی دارند ، اما هنگام رانندگی در شرایط شدیدتر مانند برف سنگین ، باران یخ زده و یخبندان عملکرد مطلوبی ندارند.

تفاوت مهم لاستیک چهار فصل با لاستیک تابستانی و لاستیک زمستانی

اگر به دنبال لاستیکی هستید که در جاده ی خشک و گرم عملکرد بسیار عالی یا در فصول زمستان چسبندگی بیشتری داشته باشد ، ممکن است لاستیک های مخصوص تابستان یا زمستان را ترجیح دهید. لاستیک های تابستانی در خودروهای با کارایی بالا بهترین عملکرد را دارند و به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین چسبندگی و چابکی را در هوای گرم دارند.

با ساخت بهینه ، ترکیب لاستیک و سطح آج بیشتر در تماس با جاده ، قابلیت های عملکردی لاستیک های تابستانی عموماً بر حول محور ترمزگیری خوب ، حفظ تعادل در جاده های مارپیچ و … متمرکز شده است.

لاستیک های تابستانی نه تنها برای شرایط خشک ایده آل هستند ، بلکه الگوهای منحصر به فرد آج انها نیز به عملکرد بهتر تایر جهت تخلیه آب در جاده های بارانی کمک می کند تا در برابر هیدروپلنینگ مقاومت کند . با این حال ، لاستیک های تابستانی ممکن است چسبندگی لازم را در جاده های یخی یا برفی فراهم نکنند. 

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که زمستانهای بسیار برفی را مشاهده می کنید ، باید در هنگام تغییر فصل لاستیک های زمستانی را برای رانندگی در این فصل در نظر بگیرید. وقتی درجه حرارت کمتر از یخ زدگی و شرایط آب و هوایی غیرقابل پیش بینی باشد ، لاستیک های زمستانی به دلیل ترکیبات خاص لاستیکی و طراحی شیارهای عمیق آج و همچنین شیارها و شکاف های ریزی که بر روی سطح تایر وجود دارد، انعطاف پذیری لاستیک را حفظ می کنند و به چنگ زنی در این نوع جاده ها نیز کمک می کنند . تراکم شکاف های ریز بر روی سطح این نوع تایرها باعث می شود تا لاستیک ها بتوانند بهترین چنگ زنی و چسبندگی را درشرایط برفی و یخی داشته باشند.

در لاستیک چهار فصل به دنبال چه چیزی باشم؟

در هنگام خرید لاستیک چهار فصل از خود سوال کنید که در یک لاستیک و تجربه رانندگی بهتر به چه چیزی اهمیت می دهید ؟ به محض شناسایی نیازهای خود ، می توانید شروع به جستجوی لاستیک موردنظری  که با معیارهایتان مطابقت دارد ، تمرکز کنید.

اگر در شرایط جاده ای خیس و بارانی رانندگی می کنید و عملکرد بهتر را در لاستیک تمام فصل ارزیابی می کنید؟ گزینه هایی مانند : لاستیک تراینگل با طرح گل های TR۲۵۷ ، TR۲۵۹ ، TC۱۰۱ ، TH۲۰۱  ، TR۲۵۸ ، TR۹۷۸ ، TR۲۹۲ و … می تواند بهترین انتخاب برای خودروی شما باشد. تراینگل یکی از تولیدکنندگان لاستیک سواری ، شاسی بلند و … است که لاستیک های با عملکرد بالا ، فصلی و چهار فصل را تولید و عرضه می کند.

چرا یک تایر چهار فصل و تمام فصلی را انتخاب می کنیم؟

به طور کلی ، آنچه که یک شخص در یک لاستیک تمام فصلی دنبال می کند ، می تواند بسته به آنچه در تجربه شخصی خود در رانندگی ارزیابی می کند ، متفاوت باشد. یک لاستیک چهار فصل می تواند برای بسیاری از شرایط آب و هوایی که ممکن است در زندگی روزمره با آن روبرو می شویم ، سواری کارآمد و با کیفیتی به شما ارائه دهد. لاستیک های تراینگل در تمام فصل ها می توانند به شما کمک کنند تا با اطمینان در هر جاده ای حرکت کنید و از ان لذت ببرید . در ایران به جهت شرایط آب و هوایی مطلوب و معتدل بیشتر از لاستیک های چهار فصل و گاهی نیز لاستیک های تابستانی استفاده می گردد.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.