لوتوس الترا رونمایی شد

لوتوس الترا

خودروساز اسپرت انگلیسی اولین مدل شاسی‌بلند خود را با نام لوتوس الترا رونمایی کرد که دارای موتور الکتریکی بوده و قرار است تا از سال 2023 روانه بازار شود.

شرکت بریتانیایی لوتوس که در عمر ۷۵ سال پر از فراز و نشیب خود ، فقط ماشین‌های اسپرت کوچک ساخته با تصمیمی جسوارنه قصد دارد سری تازه‌ای از ماشین‌های الکتریکی عرضه کند و با شرکت‌هایی نظیر لامبورگینی و پورشه رقابت کند.

سرمایه‌گذار این پروژه بلندپروازانه شرکت چینی جیلی سرمایه گذار ارشذ این شرکت است که از 5 سال پیش کنترل این شرکت بریتانیایی را بر عهده دارد.

لوتوس می‌گوید اصولی که الترا براساس آن طراحی شده، با ماشین‌های اسپرت این کارخانه مشترک است. تمرکز اصلی بر کاهش مقاومت ماشین در برابر هوا بوده است. طراحان لوتوس تونل‌هایی در کنار ماشین ایجاد کرده‌اند تا حرکت هوا را در اطراف ماشین کنترل کند. سرتاسر پایین شیشه عقب یک بال متحرک است و با افزایش فشار هوا به پشت ماشین، چسبندگی الترا روی جاده بیشتر شود.

جثه ماشین هم‌اندازه شاسی‌بلند لامبورگینی است، اما ارتفاع کمتری دارد. مدیران لوتوس می‌گویند علاوه بر مدل‌های شاسی‌بلند، نزدیک‌ترین رقیب الترا، سدان الکتریکی پورشه به نام تایکان است. لوتوس می‌گوید قدرت ضعیف‌ترین مدل ۶۰۰ اسب بخار و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعتش کمتر از سه ثانیه است. الترا به گفته کارخانه با هر بار شارژ می‌تواند تا ۶۰۰ کیلومتر حرکت کند.

در طراحی اتاق ماشین، بر لوکس‌بودن و ارائه فن‌آوری‌های جدید تاکید شده است. دو نمایشگر باریک اطلاعات ضروری را برای راننده و سرنشین نمایش می‌دهد. بقیه اطلاعات در یک نمایشگر ۱۵ اینچی نمایش داده می‌شود. برای سرنشینان عقب هم یک نمایشگر بزرگ گذاشته شده تا بخش‌های مختلف ماشین را کنترل کنند.

الترا در کارخانه جدید لوتوس در شهر ووهان چین تولید می‌شود. قیمت ماشین اعلام نشده، اما مدیران کارخانه می‌گویند قیمت پایه آن حدود صد هزار پوند (۱۳۰ هزار دلار) است.

لوتوس در دوسال آینده یک سدان و یک شاسی‌بلند کوچک‌تر الکتریکی هم به محصولاتش اضافه خواهد کرد. خودروساز انگلیسی در سال ۲۰۲۱، هزار و ۵۰۰ دستگاه ماشین تولید کرد. این شرکت می‌گوید با سه مدل جدید می‌خواهد تولیدش را تا سال ۲۰۲۸ به صد هزار دستگاه در سال برساند.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.