خرابی کمک فنر خودرو و روشهای عیب یابی آن

خودروبرتر – در کمال تاسف، اکثر رانندگان عزیز به کمک فنرهای خودرو که به طور یقین یکی از اساسی ترین بخش های ایمنی خودرو است اهمیت چندانی نمی دهند و در عوض چک کردن خرابی کمک فنر خودرو بیشتر توجه آنان به بخش هایی همچون لاستیک ها، کمربند ایمنی ، چرخ ها و فرمان و .. است.

این در حالی است که این قطعه  نقش بسیار اساسی در ایمنی خودرو دارد و خرابی کمک فنر خودرو ممکن است باعث عواقب ناگواری شود.

مراقبت از خودرو؛ برق دزدی خودرو و مقابله با آن

تاثیر خرابی کمک فنر خودرو در سایر اجزای آن

جالب است بدانیم در صورت خرابی کمک فنر خودرو ؛ خرابی کمک فنرها ضریب فرسودگی سایر قطعات خودرو نیز افزایش می یابد.

این قطعات شامل:1- فنر تعلیق 2- جعبه فرمان 3- دیفرانسیل 4- لاستیک چرخها   5- بلبرینگ چرخها 6- بوشهای لاستیکی سیستم تعلیق        7-گیربکس   8-سیستم تعلیق   9-مجموعه سیبکهای فرمان است.

لذا به منظور ایمنی بیشتر اطلاعات ذیل میتواند دید بهتری در خصوص شناخت وتشخیص خرابی های کمک فنر ارائه نماید.

۱-اگر کمک فنر نشتی دارد حتما باید کمک فنر تعویض گردد.

۲-بالا و پایین رفتن خودرو به خصوص اگر جاده ناهموار باشد و یا شیرجه رفتن خودرو در حین ترمزهای شدید ممکن است به دلیل خرابی کمک فنرها باشد.

۳-اگر در سر پیچ; خودرو بیش از حد بپیچد به نحوی که راننده برای کنترل آن باید تلاش بیشتریکند این روند می‌تواند از خرابی کمک فنر باشد.

۴-اگر چرخها روی جاده برقصند و یا بالا و پایین روند ممکن است از فرسودگی فنرها و کمک ها باشد.

۵-اگر خودرو روی جاده حالت بی ثباتی پیدا کند ممکن است از فرسودگی از کمک فنرها باشد. .و این امر ایمنی اتومبیل را تهدید می‌کند.

۶-اگر بوشهای محل نصب کمک فنر ترک خوردگی و یا تغییر شکل داده اند باعث سرو صدا در سیستم تعلیق به خصوص در موقع شتاب گرفتن; ترمز کردن ویا عبور از ناهمواریهای سطح جاده می شود. بنابراین هرچه زودتر نسبت به تعویض بوشها اقدام شود.در غیر این صورت ایمنی خودرو به شدت کاهش پیدا  می‌کند.

7.بارکردن خودرو بیش از ظرفیت آن عامل مهمی در ضعیف شدن سیستم تعلیق منجمله کمک فنرها می شود. به خصوص زمانی که حرکت اتومبیل در ناهمواریهای جاده قرار بگیرد. و اگر سرعت متناسب با جاده و بار نباشد باعث شکسته شدن اتصالات می شود. در نتیجه ناامن بودن خودرو و سرنشینان حتمی است.

مراقبت از خودرو؛ تنظیم جلوبندی خودرو در خانه

۸-اگر اتومبیل شما به یک سمت کشیده می‌شود سیستم تعلیق را که شامل تایرها; فنرهاو کمک فنرهاست توسط افراد مجرب مورد بازدید قرار دهید تا نسبت به تعمیر و تنظیم هندسه چرخها با دستگاه الکترونیک اقدام شود.

۹-تایرهای فرسوده و جویده شده نشانگر عیب در سیستم تعلیق به خصوص در کمک فنرهاست که پس از آزمایشات نسبت به تعمیر و یا تعویض انها اقدام شود.

منابع:شاسی و جلوبندی خودرو تالیف مهندس سید محمود صافی

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.