میزان فرمان و تنظیم فرمان خودرو در خانه؛ آموزش گام به گام تصویری

قبل از هر چیز باید یه مقدار اطلاعات در موردِ قطعات جلوبندی رو یاد بگیریم تا قبل از تعمیر و تنظیم همه چیز رو خوب درک کنیم و موقع تنظیم کار اشتباه انجام ندیم چون جلوبندی از قسمتهای حساس ماشین هست که بی دقتی در تعمیر و تنظیمش ممکنه باعث خدای نکرده ضرر مالی و جانی بشود.

چرخهای جلوی ماشین طوری ساخته شده که بتونه به چپ و راست حرکت کنه . اما اگر دو چرخ جلو کاملا با هم موازی نباشه باعث سائیدگی لاستیکها و به یک طرف کشیده شدن ماشین هنگام رانندگی و بالا رفتن مصرف بنزین خواهد شد.

میزان فرمان یک

در عکسهای بالایی میبینید که چرخها با هم موازی نیست و باعث لاستیک سابی و بالا رفتن مصرف سوخت میشه  و البته جلوبندی سالم باید دوچرخ جلو کاملا با هم موازی باشد.

لاستیک سابی از مشکلات موازی نبودن چرخها هست و همچنین به چپ و راست کشیده شدن ماشین ( هنگام رانندگی روی جاده یا خیابون صاف و بی دست انداز و بدون وزیدن باد بغل )

قطعه ای که در جلوبندی موازی بودن دو چرخ جلو رو کنترل میکنه این هست
این قطعه در حقیقت همون میله ای هست که به جعبه فرمان و یا هیدرولیک فرمان وصل هست و با حرکتش چرخ جلو رو به سمت چپ یا راست حرکت میدهد(تصویر پایین)

اموزش جلوبندی ماشین

علاوه بر ضرورتِ موازی بودنِ دو چرخ جلو با هم , باید وقتی هم از جلو به چرخها نگاه میکنیم کاملا بر زمین عمود باشه و در عکس زیز تصویر چرخهائی را ملاحظه می کنید  که از نظر عمودی هم میزان نیست.

تنظیم فرمان یک

اگر به سمت تو یا بیرون مایل باشه باعث فشار روی یک طرف لاستیک و سائیدگی لاستیک میشه . اگر شاسی ماشین سالم باشه و ماشین هم تصادف نکرده باشه و از بغل به کمکها و لاستیک ضربه وارد نشده باشه , چرخها نیاز به تنظیم عمودی نداره . اگر بر اثر تصادف چرخ از حالت عمودی خارج شده باشه باید با کمک دستگاههای مخصوص , زاویه ی انحراف مشخص بشه و با کمک جکِ هیدرولیکی کمک صاف بشه یا شاسی درست بشه تا انحراف تایر از بین بره .

ابزارهای حرفه ای که برای تشخیص و تعمیر کج بودن چرخ جلو به کار میره اینهاست.

میزان فرمان خودرو

البته با یک تراز هم میشه تو خونه کج بودنش رو تشخیص داد

البته اگر کسی چشماش کاملا سالم باشه هم میتونه با یک نگاه دقیق به چرخها از جلو تشخیص بده که کج هست یا نه البته ماشین باید حتماً روی یک سطح کاملا صاف باشه .

یا استفاده از یک صندوق چوبی یا کارتون که کاملا مکعبی باشه و قرار دادنش روی زمین و چسبوندنش به چرخ هم میشه تشخیص داد که چرخ کج هست یا نه .

اگر چرخ کج باشه باید برید پیش جلو بند یا صاف کار تا مشکل رو برگرف کنه اما بعضی از ماشینها خودش یک قطعه در جلو بندی برای تنطیم زاویه ی عمودی چرخ داره ( قطعه ای که با رنگ زرد مشخص شده ) .

آموزش تنظیم جلوبندی

برای میزان فرمان و تنظیم فرمان ماشین خودتون ابتدا باید مطمئن بشید که دو چرخ جلوی ماشین با هم موازی هستند.

مراحل تنطیم دو چرخ جلو و مطمئن شدن از موازی بودنشون

اگر ماشینتون در موقع رانندگی روی زمین صاف و هموار و بدون دست انداز با ول کردن فرمان مستقیم میره و به چپ و راست کشیده نمیشه و لاستیکها هم سابیدگی لبه ای و غیر طبیعی نداره پس جلو بندیِ ماشین سالم هست .

اما باز هم برای اطمینان بهتره هر سه چهار ماه یک بار یا حتی دو ماه یک بار از موازی بودن تایرها مطمئن بشید .

ابزار لازم برای میزان فرمان

1 – یک آچار که به میله ی تنطم جلوبندی و مهره ی اون بخوره . میتونین از آچار فرانسه استفاده کنین یا یک آچار دو سر برای این کار تهیه کنید .

تنظیم فرمان ماشین

2 – اگر بتونین با متر دقیقا فاصله ی دو سر جلوئی و عقبی تایر رو اندازه بگیرین , این ساده ترین راه هست

میزان فرمان 2

با استفاده از دو تکه تخته یا فلز کاملا صاف هم میشه از موازی بودنشون مطمئن شد البته فقط یک متر کافیه و نیازی به دو متر نیست.

تنظیم فرمان و جلوبندی

3- یک تکه لوله با قطر 2.5 سانت ( لوله ی اب یا گاز ) . طول این لوله باید 20 سانت کمتر از فاصله داخلی دو چرخ جلو از هم باشه و البته لازم به دکر است که این تکه لوله با قطر کمتر باید باشد که بتونه براحتی توی اون لوله ی 2.5 سانتی حرکت کند.

طول لوله بزرگ باید بیست سانت کمتر از فاصله ی داخلی دو چرخ جلو از هم باشه و البته طول لوله کوچیک در حدود 40 سانت باشد.

باید یک سر لوله بزرگ رو سوراخ کنید و یک پیچ با قطر نیم سانت ببندین بهش به طوری که وقتی که پیچ رو مکحم میکنید سر پیچ بره داخل لوله بزرگ و از حرکت کردن لوله کوچیک جلوگیری کنه .

اگر براتون امکان نداره که اون پیچ رو نصب کنین , میتونین با استفاده از یک نکه ی کوچیکِ چوبی و وارد کردنش داخلی لوله بزرگ , از حرکت کردنِ لوله کوچیک جلوگیری کنید .

این کار برای این هست که وقتی از داخل لوله رو میچسبونین به دو چرخ , اون پیچ رو سفت کنین تا طول لوله ثابت بمونه و تغییر نکنه چون شما با اون لوله باید فاصله ی دو چرخ جلو رو با هم از داخل اندازه بگیرید یک بار از جلوی تایر یک بار هم از عقبِ تایر .

باید سر لوله رو در بالاترین قسمتِ جلو و عقبِ تایر بچسبونید مثل شکل زیر ( خطِ سفید رنگ دقیقا همون جائی هست که لوله باید قرار بگیره البته سر لوله میچسبه به داخل چرخ همون جائی که نوشته ها هست . در قسمتِ پشتِ تایر هم باید دقیقا به همین شکل قرار بگیره ) .
اگر کف ماشین خیلی پائین هست و نمیشه که لوله رو دقیقا به نیمه تایر بچسبونید , کمی پائین تر هم مهم نیست .

البته میتونین از چوب بلند هم استفاده کنید مثل چوب دسته ی جارو یا دسته بیل اما این چوب چون طولش ثابت هست و قابل کوتاه و بلند شدن نیست فقط به درد کسی میخوره که دستت راه افتاده تو این کار و میتونه با اون تکه چوب موازی بودن دو چرخ رو تنطیم کنه .

برای کسی که تازه میخواد شروع کنه بهتره همون لوله باشه با یک لوله کوچکتر تا قابل تنطیم باشه طولش .

در ضمن این لوله دقیقا همون چیزی هست که در جلوبندیها هم ازش استفاده میشه و حرفه ای تر هست و دقیق تر .

هر دو لاستیک باید مثل هم باشه یعنی ارتفاعشون و عرضشون باید دقیقا یکی باشه و فشار هواشون هم باید یکی باشه .

اگر لاستیکها یا یکیشون سائیدگی بغل داره بهتر هست که عوض بشه اول .

تنظیم فرمان

ماشین باید روی یک سطح کاملا افقی باشه .

فرمان ماشین باید کاملا صاف باشه .

اگر موقع رانندگی, ماشین مستقیم میره اما فرمان کمی کج هست پس باید انحراف فرمان هم از جلوبندی درست بشه .

هرگز فرمان رو باز نکنید . فرمان از کارخونه تنطیم شده و باز کردنش هم کلی زحمت داره هم اشتباه هست .

جلوبندهایی که وقتی بهشون میگین فرمان کمی کج هست میرن فرمان رو باز میکنند کار رو خوب درک نکرده اند وگرنه صد سال دست به فرمان نمیزنند بلکه با تغییر تنطیم جلوبندی این مشکل رو برطرف میکنند .

پشت و جلوی چرخ های عقب اجر بذارید تا ماشین تکون نخوره و ترمز دستی رو هم تا آخر بکشید چون ایمنی از همه چیز مهم تر هست .

حالا ماشین روی سطح کاملا صاف هست و فرمان هم کاملا مستقیم و صاف هست . یک نگاه به چرخهای جلو بندازین حالا ببینین به نظرتون دو چرخ جلو کاملا صاف و مستقیم هست یا به نطر میاد که کمی به سمت چپ یا راست مایل هست ؟

اگر به نظر میاد که تایرها مستقیم نیست پس باید این انحراف رو هم بگیرید .

حالا باید برید زیر ماشین و اون لوله یا تکه چوب رو بدارین بین دو چرخ جلو به طوری که دو سر لوله یا چوب دقیقا روی لبه ی جلوئیِ لاستیکها باشه .

حالا همین کار رو از پشت تایر هم انجام بدین .

به هیچ وجه نباید جک بزنین زیر ماشین . ماشین باید روی زمین باشه .

این مهم ترین قسمت کار هست .

باید این دو فاصله دقیقا یکی باشه .

اگر دو سر جلوئی فاصلشون بیشتر از قسمت عقبی چرخها باشه پس دهن چرخها باز هست .
اگر فاصله ی جلوئی کمتر از قسمت عقبی باشه پس دهن چرخها بسته هست .

حالا باید با شل کردن مهره ی میله ی تنطیم و سفت یا شل کردنِ اون میله با آچار کاری کنین که دو چرخ کاملا با هم موازی بشه .

نکته مهم : در این کار باید صبر و حوصله داشته باشین و هر بار فقط نیم دور یا کمتر میله رو سفت یا شل کنین و باید دقیقا درک کنین که وقتی میله رو شل میکنین چرخ به سمتِ توی ماشین کج میشه و وقتی میله رو سفت میکنین یعنی میله کوتاه تر میشه و دهنه ی چرخها باز میشه .

هر بار که دو میله رو باز یا بسته میکنین باید با اون میله دو لبه ی جلوئی و عقبی تارها رو چک کنین تا وقتی که کاملا مطمئن بشین که هر دو یک اندازه شده و دو چرخ با هم کاملا موازی هست .

اگر اون میله جا دست نداره برای سفت و شل کردن , میتونین فرمان رو تا آخر بپیچونین به یک طرف و بعد از سفت یا شل کردن دوباره فرمان رو صاف کنین و اندازه بگیرین

مهره ها رو سفت نکنین چون حالا باید ماشین رو برونین تا مطمئن بشین که فرمان ماشین کاملا مستقیم هست وقتی که ماشین مستقیم میره .

اگر فرمان انحراف نداره که بارک الله به شما . چون شما تنظیمتون و کارتون دقیق بوده .

اما اگر فرمان کمی به چپ یا راست انحراف داره اصلا نگران نباشید .

فقط ببینید ذقیقا به کدوم سمت انحراف داره فرمون .

اگر ماشین مستقیم میره اما فرمون کمی به سمت چپ کج هست معنیش اینه که وقتی فرمون رو کاملا صاف میگیرین ماشین به سمت راست میره پس باید میله ی چرخ راست رو کمی ( حدود ربع دور یا کمتر ) باز کنین و میله چرخ سمت چپ رو دقیقا به همون اندازه سفت کنین تا باز هم دو چرخ با هم موازی بمونه اما دیگه فرمون انحراف نداره .

اگر موقع رانندگی ماشین مستقیم میره اما فرمون به راست کج هست باید عکس کاری که عرض کردم انجام بدین تا انحراف فرمون کاملا از بین برود.

بعد از اینکه کاملا مطمئن شدین که فرمان انحراف نداره و دو چرخ هم کاملا با هم موازی شده اونوقت مهره ی میله ای تنطیم رو محکم کنین تا میاه تنطیم از جاش حرکت نکنه به مرور زمان .

نکته بسیار بسیار مهم: هرگز قبل از خوب یاد گرفتن و درک کردنِ همه مراحل دست به انجام این کار نزنید.

منبع: محمد آسمانی- سنترال کلوب

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

83 دیدگاه
 1. سید جواد می گوید

  دمتم گرم خیلی عالی توضیح دادی

 2. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید. من پراید 89 دارم. ماشین فرمونش ب ی سمت حدود نیم دور کمتر میچرخه و ب ی سمت دیگه همینقدر بیشتر میچرخه.
  و ی سوال دیگه ماشین فرمونش نه شاسی احتمالا
  ب سمت راست (شاگرد میکشه) میکشه. از چیخ چیکار باید کنم.
  تنظیم فرمون درسته.
  طبق سمت شاگرد کمی کجه ک تعمیر کار گفت نیازی ب تعویض نیست
  اما همه چی جلو بندی نوبه ب غیر میل تعادل.
  جواب بدید لطفا امونمو بریده

 3. اران می گوید

  اقا دم شما گرم عالی بود

 4. هوآوی می گوید

  سلام ، دلیل لرزش فرمان آردی غیرهیدرولیک تو سرعت بالای هشتاد چیه ؟
  جعبه فرمان و لوازم مصرفی زیروبند همه نو شدن
  رینگ و لاستیک 14 بالانس شده هم زیرشه
  سرشاسی ها هم سالمه

  1. مسلم می گوید

   احتمالا رولبرینگ چرخ های جلو نیاز به آچار کشی داره
   جک بزن و چرخ رو از زمین جدا کن و با دو دستت از بالا و پایین لاستیک چرخ رو تکون بده ببین لغی داره یا نه و اگه داره مهره سگ دست(شفت توپی چرخ) رو تا جایی که فقط لغی برطرف بشه سفت کن مشکل حل میشه.

   البته فرض رو بر این میذاریم که رولبرینگ ها هم سالم باشن و اصطلاحا کچل نکرده باشن

  2. مسلمون می گوید

   یا بالانس چرخ یا رینگ چرخ تاب داره که بهترین کار بالانس روکاره

 5. محمد می گوید

  اون قسمت که گفتی زیروبند سازا نباید به مهره ی غربیلک دست بزنن رو من که زیروبند ساز نیستم دقیق درک کردم ولی نمی دونم چرا اونی که شغلش اینه نمی فهمه ، این کارشون باعث میشه تعداد دور غربیلک به راست با چپ برابر نباشه 😑😑!

 6. کمال می گوید

  سلام ماشینم پیکان هست دیروز از روی ی سنگ رد شدم وقتی نگاه کردم دیدم چرخ جلو طرف شاگرد به بیرون کج شده و اون یکی صاف و راست هست .مشکل از کجا هست

  1. مسلمون می گوید

   پوسته کمک کج شده یا میل فرمان کج شده

 7. رضا می گوید

  با سلام
  من ماشین زانتیا دارم و مدتی است وقتی دستم را از فرمان ول میکنم به سمت چپ میکشه بردم مکانیک جلوبندی را اندازه زو و گفت میزانه ولی فاصله چرخ جلو عقب در سمت چپ نیم سانت تا یک سانت کمتر است و میگوید مشکل از طبق است و ضربه خورده چرخ جلو و باید طبق عوض به ولی من مطوینم چنین اتفاقی نیفتاده راهنمایی میفرمایید
  نظر شماچیست با تشکر

  1. مسلمون می گوید

   اگه ماشین تصادف کرده خوب باید شاسی کشی بشه در غیر این صورت مربوط به پوسته کمک هات میشه که احتمال با جدول یا جسم محکمی برخورد کرده که کج شدن

 8. رضا می گوید

  با سلام
  من ماشین زانتیا دارم و مدتی است وقتی دستم را از فرمان ول میکنم به سمت چپ میکشه بردم مکانیک جلوبندی را اندازه زو و گفت میزانه ولی فاصله چرخ جلو عقب در سمت چپ نیم سانت تا یک سانت کمتر است و میگوید مشکل از طبق است و ضربه خورده چرخ جلو ولی من مطوینم چنین اتفاقی نیفتاده راهنمایی میفرمایید
  نظر شماچیست با تشکر

 9. علی می گوید

  سلام خسته نباشید تو رو خدا یکی به من بگه من ۱۱۱ دارم مدل ۹۵ شاسی هاش سالمه ولی چرخ سمت شاگرد کمبر شده کجه به هر جلوبندی کاری هم میگم میگ مشکلی نیس ولی واقعا نمیدونم اینا چرا نمیفهمن تو رو خدا هرکی میدونه مشکل از کجاعه چطور حل میش بگه هرچقدر پولش شد میدم
  ۰۹۰۵۲۰۳۵۸۵۰ پیام بدید ممنون میشم🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  1. محسن می گوید

   باسلام تماس بگیرید راهنمایی میکنم
   ۰۹۱۳۳۰۶۲۹۱۳

  2. تتت می گوید

   مشکل از تعمیرکاره

 10. عرفان می گوید

  سلام استاد …….من ماشینم رو بردم جهت معاینه جلوبندی ……..گفت جلو بندی سالم هست و میزان فرمان هم نمیخواد فقط گردگیر جعبه پاره شده و وقتی گردیگر و عوض کرد فرمالنم یه کم کج شده ……….بهش گفتم گفت من دست به فرمان نزدم ……الان خیالم راحت نیست باید چکار کنم؟

  1. شهرام می گوید

   با سلام . برای تعویض گردگیر نیاز به باز کردن مهره میزان فرمان و و همچنین سیبک فرمان هستش . اگه حتی یک دورمهره چرخش اضافه داشته باشه ماشین از تنظیم رد میشه
   Shahram_601

   1. کمال می گوید

    آفرین . من مهندس کامپیوتر هستم و مکانیک نیستم . اما حرف منطقی و درست زدید .

  2. راستین جلوبندی کار می گوید

   میزان فرمانت بهم خرده
   سلام من درگیلان بندرانزلی جلوبندی کار هسم مشکلی داشتید در خدمتم
   اینم شماره تماسمه ۰۹۱۱۵۰۱۶۷۰۶
   اینم ایدی اینستام rastin.f_h.56

 11. B می گوید

  در ماشینهای مح‌ورجلو باید جلوی چرخ نیمسانت بازتر باشه و در ماشینهای محور عقب برعکس، مطلب اشتباه منتشر نکنید لطفا

  1. مجید می گوید

   چرا؟

   1. رضاعرب می گوید

    چون قانون مشخص شده در هر ماشینی وجود داره بهترین روش میران شدن ماشینهای محورجلو مثل پراید تو تنظیم فرمان باید سره جلو چرخ اندازه یک سکه ۲۵ تومنی قدیم از سره عقب بازتر باشه ولی ماشینایه محورعقب مثل نیسان قضیه کاملا برعکسه.بهترین میزان فرمان که ماشین هیچ کششی نداشته باشه تابعیت از قانون بالاست که توضیح دادم

 12. محسن خالوندپور می گوید

  توضیحات بسیار بسیار دقیق و کاربردی و با لحنی شیوا نوشته شده بود، اما میشد از عکسهای بیشتری برای فهم راحت تر موضوع بهره برد. منکه لذت بردم

 13. امین می گوید

  سلام فرمون ماشینم بازی میکنه که انگار سینه ماشین سبکه، مشکلش چییه؟

  1. رضاعرب می گوید

   سلام‌اگه فرمون ماشین جالب داره قطعا باید جعبه فرمون عوض کنی چون اون چالی باعث میشه احساس ول بودن وسبک بودن جلو ماشینو داشته باشی …احتمالا ماشین پرایده جلوبندی سازم اگه مشهد زندگی میکنی بهم زنگ بزن ۰۹۰۵۵۰۷۹۱۴۳

 14. اوستا امیر می گوید

  نه من 21 سالگی رفتم یک سال و نیم دوره دیدم البته باهوش و دقت و دقت کنین یک ساله اوستا تمام میشی من خودم الان هم جلوبندم هم تعویض روغن

 15. امیرحسین می گوید

  سلام لاستیک های جلوی‌ماشین‌من وقتی‌یکی جهتش صافه یکی دیگه انگار‌به سمت‌بیرونه جلوش…مشکل‌چیه

  1. اشكان می گوید

   نیاز به تنظیم دهانه چرخها است ( جلو بندى کار )

  2. رضاعرب می گوید

   سلام من جلوبندی سازم ۰۹۱۵۹۱۳۰۸۱۱شمارمه مغازه تو بلواربهمن مشهده به ضمانت بیا مغازه واست با کمترین هزینه تو یک ساعت شاید کمتر درستش کنم

   1. محمد می گوید

    سلام داداش کجای بلواربهمن!!!!بهمن سمت خواجه ربیع یا رستمی!!!!!

   2. meysam می گوید

    سلام .من یه پراید دارم پلوس سمت راننده سه شاخه پلوس لب ته پلوس وایمیسته یعنی سه شاخه بیشتر نمیره داخل تهی پلوس واسه همین همیشه در میره چکارباید بکنم مشکل ازچیه

    1. محمد می گوید

     دادا مشعلی پلوس رو بلند بگیرو عوض کن مشکلت حل میشه

 16. Alireza می گوید

  داش حتما برو تو این کار هیچم دیر نشده من19سالمه یک ساله تو این کارم 80%کارو یاد گرفتم خودم شاگردم ولی یه شاگرد23ساله دارم که داره از من یاد میگیره شما که20سالته حتما برو تو کار جلوبندی البته باید زرنگ باشیو کار بدزدی مثل من

 17. محمد عباسی می گوید

  با سلام من یک دستگاه کوییک صفر گرفتم امروز فهمیدم چرخ های عقب کج هست ایا مشکل دارد یا …..

 18. عشق تعمیر می گوید

  سلام دم شما گرم .خدا پدر و مادرت رو بیامرزه.شیر مادرت حلالت.خیلی با دقت و دقیق توضیح دادی لذت بردم ممنونم 🙂

  1. خودروبرتر می گوید

   ممنون..لطف دارید

 19. مهدی می گوید

  سلام،یه پراید مدل۹۶دارم همین مشکلی که خیلی از دوستان گفتن یا همون لرزش فرمون رو داشت هرجا هم می بردم میگفتن مشکلی نداره. تنظیم فرمونای زیادی هم کردم فایده ای نداشت چرخارم جابجا کردم فایده ای نداشت.یه روز زد به سرم جک زدم زیر چرخ جلو دنده رو خلاص کردم بعد جکو تا حدی بالا بردم که لاستیک یه میل با موزاییک فاصله داشت چرخو که چرخوندم دیدم تویه نصفه دور لاستیک میخوره زمین تویه نصف دور دیگه ازاده چرخو دراوردم به جاش زاپاسم که نو بود انداختم دیدم باز همین طوره اینجا بود که فهمیدم توپی سر چرخ سمت شاگرد تاب برداشته دادم عوضش کردن درست شد فقط موندم این قطعه ی به این محکمی چطور تاب برداشته بود

  1. محسن خالوندپور می گوید

   آقا تو نابغه ای، کیف کردم برای مغزت. اما عجب شیادانی هستن این تولیدکنندگان داخلی، توپی ماشین ۹۶ تاب برداره دیگه هیچی، اگه پلاستیکی هم بود نباید اینطور میشد

 20. علی می گوید

  سلام خسته نباشید من ماشینم 97 نو نو ولی چرخ عقب شاگرد لاستیک سابی داره بردمش جلوبندی میگه باید ژامبون عوض کنی همچین چیزی هست ؟؟

 21. امین می گوید

  با سلام
  داداشا من ی ۲۰۶ دارم جلو بندیش سالمه سالمه ولی از پشت که نگاش کنی انگار داره بصورت مایل جلو میره نمیدونم چشه کلی تا حالا خرجش کردم.انگهر تایر سمت شاگرد جلو بیرونتره فقط مونده اکسلشو تعمیر کنم کسی میتونه دقیق بگه چشه؟؟؟؟

  1. رضاعرب می گوید

   شما ماشینت حتما تصادف شدید داشته .دهانه شاستیهایه جلو و عقب باید توسط صافکار اندازه گیری بشه

 22. Em می گوید

  سلام ماشین سمند مدل ۸۸ معمولی دارم بعد تعمیر جلو بندی موقعه ایکه ماشین روشن میکنم تا ماشین گرم میشه بین باطری وموتور کنی دود سوختن روغن میاد لطفاً علت بیان کنید

 23. مسعود می گوید

  سلام من یه پراید 88 دارم واقعا عروسکه تنها مشگلی که باهاش دارم فرمونش تو موج جاده که میفته گیج میشه یا تو سرعت بالای 140 تا نزدیک گارد بغل میشم تعادل نداره میزون فرمونم زدم هرجا بردم میگن مشگلی نداره ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. احسان می گوید

   سلام والا خوب جراتی داری پراید ۱۴۰تا میرونی…🤔🤔

  2. راننده بی باک می گوید

   بوش های اکسل عقب رو عوض کن درست میشه

 24. ALi hakhamanesh می گوید

  سلام پراید مدل 82 دارم چند روزی هست فرمان یکدفعه سفت میشه سر پیچ ها یا وقتی میخوام دور بزنم فرمان تا اخر پر میخوره بعدش صاف نمیشه باید دنده عقب بگیرم یکم چپ راسش کنم صاف بشه

  1. صادق می گوید

   سلام سر پلوس خرابه

 25. علیرضا می گوید

  سلام

  فرمون ماشین من یکم کجه، به بیان دیگر مثلا۱۰درجه به چپ باید نگه داری تا لاستیک ها صاف باشن.
  این مشکل از کجاست؟
  فقط با تنظیم قربیلک باید درست بشه یا از پایین؟
  البته میترسم بخوام دست بزن ایربگ باز بشه.
  X60 هست ماشینن
  ۰۹۱۳۷۵۲۲۶۱۹
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Memoll می گوید

   با سلام؛شما ماشینتونو ببرید جلوبندی کار معتبر و با سواد و دارای معلومات و تجربه؛اگر پیدا بشه؛اگر هم نشد؛بش بفرمایید اندازه هر دو سمت میل فرمان رو؛یعنی انتهای (قٌرقٌری)جایی که به سیبک فرمان متصل میشه رو؛چک کنن که اندازه فاصله ها؛دقییییقا یکی باشه؛(یعنی اگر طول یکی؛،؛>مثلا از مهره سیبک فرمان تا ابتدای خاکگیر ۱۰ سانت باشه؛دیگری هم دقیقا به همین میزان باشه)و اگر نبود اصلاحش کنند؛در اینصورت اگر قربیلک فرمان زاویه صحیح پیدا کرد که هیچ؛اگر نه؛قربیلک فرمان رو باز کرده و مجدد با زاویه درست ببندید؛البته راه هایی برای جلوگیری از باز شدن احتمال ایر بگ هم هست؛که از جدا کردن فیوز و سوکت سیم مربوط گرفته؛تا قطع کردن بست باطری و غیره که چندان در جریان چند و چون اش نیستم؛ولی میتونید سرچ کنید. موفق باشید.

  2. مهدی می گوید

   سلام .مهره تنظیمی سیبکای فرمونوباز کن بعد بازوی متصل به سیبک سمت راننده رو نیم دور سفت کن وسمت شاگردو نیم دور شل کن بعد مهره هارو سفت کن. رانندگی کن اگه وسط نبود بازم این کارو انجام بده.حواست باشه زیاد نچرخونیشون چون ایندفه به سمت راست منحرف میشه.

  3. رضاعرب می گوید

   سلام من جلوبندی سازم. قربیلک ماشین چه ایربک داشته باشه چه نداشته باشه باید اول قربیلکایه ایربک دار با سر پیچ گوشتی خاره کنار قاب رو قربیلک رو با ملاحظه خلاص کنی خیلی باملاحظه که خدائی نکرده ایربک عمل نکنه بعد با ضربه دست بعداز بازکردن مهره وسط قربیلک….قربیلک رو از تو شرافت هزار خاری آزاد کنی .فقط وفقط باید بعداز آزاد کردن قربیلک بدون بستن مهره تو یک مسیرشان و خلوت باسرعت پائین یک لحضه وقتی کاملا ماشین صاف شد قربیلک رو درحال حرکت دربیاری وسریع به صورت صاف دوباره تو هزار خاری جا بزنی .اگه این کارو تو توقف ماشین انجام بدی به هیچ عنوان قربیلک صاف نمیشه یک دور بزنی بازم میبینی کج‌شده از زیر با تنظیم سیبک فرمون صدسال نمیشه قربیلک رو صاف کرد خیلی زمان بره .ولی این کاری که گفتم یکم خطر داره .البته تو جای خلوت خطری هم نداره .اگه نتوانستی به این شماره ۰۹۱۵۹۱۳۰۸۱۱ بزنگ بیامغازه ده دقیقه کار داره درستش کنم

   1. مهدی حسنی می گوید

    سلام دوست عزیز حال وحوال شما
    کج بودن غربیلک فرمان که بدلیل بازکردن وکج بستن غربیلک نیست به دلیل دقیق نبودن اندازه مهره تنظیم فرمان در هردوسمت میله فرمانهای کوتاهه که تعمیرکارقبلی بدلیل نداشتن مهارت کافی اینگونه تنظیم کرده چرا که چنانچه مهارتش باشه ساده تراز آب خوردنه . راه درست واستانداراد تنظیم غربیلک با درست ودقیق تنظیم کردنه تنظیم فرمانه. .درسته که تنظیم فرمان زاویه تو این وتو اوت رابه صفر میرسونه (که همان تنظیم دهانه چرخهاست به زبان ساده)اما همین کافی نیست باید به گونه ای تنظیم شود که هم سرجمع یه کینگ پین درست باشه هم غربیلک فرمان صاف باشه تازه تا اینجا برای خودروهایه با زاویه کمبر ثابت هست برای کمبرهای متحرک که درکشورما تعدادشون محدوده بایدتوجه کرد که کمبر مثبت یامنفی چنانچه بیش ازحدباشه مثبت را باتواین جبران کرد ومنفی را باتواوت . ودلیل اینجورکارکردنها اینه که درسیستم ما کارها بااستاندارهای روز نیست وهرکسی چندوقتی یه جایی کارکرد چون تمام قطعات خودرو رو میتونه بازوبست کنه سریع میپره یه مقدارابزار میگیره وشروع بکارمیکنه بدون اینکه هیچ واحدی فنی تعمیرکارها رادرجه بندی کنه .البته درست هم هست ماتعمیرکارنداریم همه تعویض کارند .به جراعت میگم یک عدد سیبک هرزگرد بغل شاسی پیکان درایران تعمیر نشد وهمه تعویض شدند . کسی فنی کاره که هیچ گاه ادعای استادتمام نداشته باشه مگراینکه بتواند میزان مهارتش را هماهنگ کند باسرعت تکنولوژی .من ازسال ۷۹ جلوبندی کارکردم تا ۹۷در نمایندگیهای لندرور پاژن ،مرسدس .سایپا ایرانخودر وتیوتا وهمیشه اگرایرادی رو یا عیبیابی رو مطمئن صددرصد نبودم سرمو بالا گرفتم وگفتم ببخشید ایرادو نمیفهمم .چون من نتونستم دانستهایم را با سرعت تکنلوژی نزدیک کنم.ولی همیشه خوشحالبودم که همیشه قطعهایی را تعمیرشون جواب میداد تعمیرکردم مگراینکه تعویض راه آخرباشه .

   2. حسین می گوید

    اسمتو گذاشتی جلوبندی ساز ؟؟؟

 26. علیرضا می گوید

  سلام
  دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم.
  فرمون ماشین من یکم کجه، به بیان دیگر مثلا۱۰درجه به چپ باید نگه داری تا لاستیک ها صاف باشن.
  این مشکل از کجاست؟
  فقط با تنظیم قربیلک باید درست بشه یا از پایین؟
  البته میترسم بخوام دست بزن ایربگ باز بشه.
  X60 هست ماشینن
  ۰۹۱۳۷۵۲۲۶۱۹
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 27. صابر می گوید

  سلام ماشین داخل پیچ باسرعت بالای 70 ، فرمان تمایل به سمت خارج پیچ داره و قشنگ احساس میشه این مشکل از تایره که تازه است یا داخلیه؟؟

 28. amir می گوید

  سلام بسیارعالی .ممنونم دستتون دردنکنه

 29. علی تحیری می گوید

  با سلام:
  با تشکر ازبابت آموزش خوبتان. خدا انشا ا… حق پاداش شما را خواهد داد. فقط بفرمائید آیا در هر خودرویی نباید فاصله چرخ های جلوی فاصله اش نسبت به عقب کمی حدود چند میلی متر کم تر باشد، تا در سرعت های بالاتر این فاصله در اثر حرکت یک سان گردد.؟

 30. شاهرخ می گوید

  سلام داداش خیلی عالی توضیح دادی دمت گرم.

 31. یاشار رجاییان می گوید

  ممنون .این سایت خیلی به مردم کمک میکنه .
  من یه پیکان وانت 85 دارم جلوبندیش بابت سیبکهام به قدری خرابه الان3 روزه ماشین خوابه منم دستم خالیه .رفتم از اوراقیا سیبک زیر کمک و فرمان رو گرفتم ولی نمیتونم برم تعمیرگاه میتونید هر جوری که باعث اذیت شما نشه منو راهنمایی کنید خودم عوض کنم .شما امید آخرم هستید با فردا 4 روزه از خرجی زن و بچم موندم و بیکارم ِببخشید مزاحم شدم

  1. رضاعرب می گوید

   سلام اسم سیبک زیره کمک سیبک طبقه …شما باید اول میل کوچک یا اون کوتاه که یک سرش به موج گیره اصلی وصل میشه رو که مهرش با آچار ۱۳ باز میشه رو باز کنی که کوچک یا آزاد بشه بعد میل تعادل که به طبق پیچ و مهره میشه که مهرش آچار ۱۹ میخوره که تو دل طبق هست رو باز کنی یک سره دیگه میل تعادل لاستیک کله قندی میخوره که به قسمت جلو ماشین بسته شده به جلو یه میل تعادل دست نزن .فقط گفتم تا تشخیص بدی میل تعادل کدومه..تا اینجا که حل شد حالا مهره زیره سیبک طبق رو باز کن با ضربه محکم چکش به شغال دست سیبک طبق از تو شغال دست آزاد میشه .بعد یک لوله بلند رو چطوری بگم آخه ..بین میل موج گیر اصلی وسینی شاسی تایلیور کن به پائین فشار بده تا سیبک طبق از داخل شغال دست در بیاد بعد دوتا پیچ که آچار ۱۲ بهش میخوره رو از دوطرف سیبک طبق باز کن .بعد سیبک طبق نو رو ببند دوتا پیچم کامل سفت کن بعد دوباره تایلیور کن طبق بیاد پائین تا سیبک طبق داخل شغال دست جابخوره بعد مهرش سفت کن بعد هم معکوس مراحل بالا رو انجام بده بیشتر ازاین نمیشه توضیح داد.من جلوبندی سازم ۰۹۰۵۵۰۷۹۱۴۳ووو۰۹۱۵۹۱۳۰۸۱۱ شمارهامه بازم کار داشتی زنگ‌بزن تلفنی نوکرتم هستم هرکاری ازم بر بیاد دریغ ندارم مغازه هم خاستی بیا

 32. مهدی می گوید

  عالی بود ممنون از توضیحات خوبتون

 33. امید می گوید

  کشیده شدن فرمان به سمت راست به چند دلیل میتونه باشه
  1-تموم شدن لنت یه طرف چرخ
  2-خراب شدن دیسک چرخ
  3 خراب شدن پمپ ترمز(معمولا در لین حالت هنگام ترمز خودرو به یه سمت کشیده میشه)
  4-چرب شدن دیسک(بخاطر خرابی سیلندر ترمز که نشتی روغن کرده و روی لنت و دیسک ریخته در این حالت لنت بر روی دیسک لیز می‌خورد و با دیسک درگیر نمی‌شود)
  5-بالانس چرخ
  6-تنظیم نبودن فرمان

  1. علیرضا می گوید

   سلام
   دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم.
   فرمون ماشین من یکم کجه، به بیان دیگر مثلا۱۰درجه به چپ باید نگه داری تا لاستیک ها صاف باشن.
   این مشکل از کجاست؟
   فقط با تنظیم قربیلک باید درست بشه یا از پایین؟
   البته میترسم بخوام دست بزن ایربگ باز بشه.
   X60 هست ماشینن
   ۰۹۱۳۷۵۲۲۶۱۹
   ممنون میشم راهنمایی کنید

 34. عباس می گوید

  سلام وخسته نباشین آقا اگه لاستیک به سمت عقب ماشین کشیده شده باشه در اثر ضربه چطوری باید درستش کرد ممنون میشم راهنماییم کنین من امروز با جک یکم آوردم جلوتر آیا لازمه پیچ کمک رو شول کنم یا کاری دیگه ای انجام بدم

 35. ضیاء میری می گوید

  با سلام ، بسیار سپاسگزارم از مطلب مفید میزان فرمان عالی بود.

 36. mohammad می گوید

  داداش محمد دمت گرم فدائی داری خیلی کامل و دقیق توضیح دادی مشکل برطرف شد دادا ممنون.

 37. مصطفی می گوید

  سلام.پراید 132 دارم. دیونم کرده.کمبر یک چرخ مثبه و چرخ دیگه منفی .خسته ام کرده/تعادل نداره حین رانندگی به سمت راست جاده کشیده میشه و ماشین کج میشه .لطفا اگه چند جا تو تهران که میزان فرمان دیجیتال انجام بدم رو برام بفرستید

  1. مهدی می گوید

   یادم رفت بگم‌ بعد از تنظیم توپی باید تنظیم فرمون انجام بدی

  2. مهدی می گوید

   سلام .مهره تنظیمی سیبکای فرمونوباز کن بعد بازوی متصل به سیبک سمت راننده رو نیم دور سفت کن وسمت شاگردو نیم دور شل کن بعد مهره هارو سفت کن. رانندگی کن اگه وسط نبود بازم این کارو انجام بده.حواست باشه زیاد نچرخونیشون چون ایندفه به سمت راست منحرف میشه.

 38. ali می گوید

  لطفا جواب بدید ممنون. اون قسمت که گفتید خودرو مستقیم میره اما فرمون متمایل به چپ هست دستورالعملتون برعکس فکر کنم چون سمت چرخ راست رو باید سفت کنیم تا کوتاه بشه برگرده سمت چپ تا فرمون رو که صاف میکنیم مستقیم بره

 39. علی اصغر می گوید

  سلام
  میخواستم یه راهنمایی بشم اگه امکانش هست
  من چند روزیه خدمت سربازیم تموم شده راستش میخواستم برمو شاگرد جلوبندی بشم آیا برا من که الان 20سالمه دیر نشده ؟آینده ای دارم؟اگه خوبه چقدر وقت میخواد تا خودم اسا بشم ممنوون میشم اگه جواب بدین .

  1. وحید می گوید

   ماهی را هروقت از آب بگیرید تازست به نظر من امروزه پول توی تعمیرات خودروست هم نقده هم اینکه همیشه هست انشاله که سال آینده یه اوسای کاردرست باشی هوای مردمم داشته باش گناه دارن

  2. رضاعرب می گوید

   سلام آره وقتشه الان اصلا هم دیر نشده .یکم‌همت داشته باشی وپیش استادکار دلسوز بری وزیاد تو دوران شاگردی فکر پول نباشی به حقت قانع باشی بهت قول میدم اگه به این شغل علاقه داری و قدرت یادگیریت بالا باشه قطعا تو نهایت ۳الی ۴ سال استا کارمیشی ولی گفتم ۷۰ درصدش به استا کاری برمیگرده که میخوای پیشش شاگردی کنی.ضمنا من‌جلوبندی سازم تو کارهای ماشین اول صافکار بعد جلوبندی کار پردرآمدترین حرفیه..من خودم شاگرد لازم دارم اگه مشهد زندگی میکنی بهم زنگ‌بزن حتما.۰۹۰۵۵۰۷۹۱۴۳.و۰۹۱۵۹۱۳۰۸۱۱

 40. شریف می گوید

  سلام آیا آموزش میدین دستتون دردنکنه؟؟؟شمارم 09189453820

 41. علی ان بی می گوید

  سلام
  یه سوال ؟
  من چک کردم طبق توضیحات شما جلوبندی سالمه

  ولی این سرعت گیر هارو دیدید ؟ آدم با ماشین میره روش.
  مثلاگاهی با سرعت 20 تا میریم روش هیچ صدایی احساس نمیشه.
  ولی سدعت میشه 25 تا 30 یا اصلا بعضی سرعت گیرها ارتفاعش بیشتره باسرت 10 تا هم میری روش
  یه صداهایی از جلو ماشین میاد
  یه تق صدا میده

  این صدا از چی میتونه باشه ؟؟؟

  1. علی می گوید

   به احتمال زیاد از بوش های میل موج گیر هستش

  2. حسین می گوید

   به نظرمن ازبوش طبخ میتونه باشه

  3. یاسین می گوید

   اگه جلو بندی سالمه از بوش های جعبه فرمان یا بازویی ها میتونه باشه

 42. حق جو می گوید

  اینکه میگید دو تا چرخهای جلو باید کاملاً موازی هم باشن از لحاظ فنی اشتباهه. باید چرخها مختصری زاویه تو-این داشته باشن که مقدار اون برای هر ماشین توسط سازنده مشخص میشه.

  1. حق شناس می گوید
 43. JEFF می گوید

  با سلام
  بسیار متشکرم از راهنمایی و حبتتان

 44. نوید می گوید

  بسیار عالی . مشکلی که چند سال درگیرش بودم و هر تعمیرکاری یه نظری میداد و با توجه به اینکه جلوبندی کاملا سالم بود و به علت کج شدن یکی از سبک ها (سمت راست) اقدام به تعویض اون در یکی از تعمیر گاهها کردم و از اون روز این مشکل که خدمتتون گفتم بود و حالا با توجه به اظهارات جنابعالی این مشکل را بررسی کردم و کاملا درست شد و حتی از ارزش ماشین در هنگام رانندگی نیز کاسته شد. ممنون از راهنمایی جنابعالی

نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.