کامیون ولوو رکورد جهانی سرعت را شکست

هفته گذشته ولوو با یک کامیون عجیب و غریب به یک فرودگاه قدیمی در شمال سوئد رفت و در آنجا کامیون عجیب خود را مورد آزمایش قرار داد، تا اینکه دیروز خبرگزاری‌های خارجی اعلام کرند که کمپانی بزرگ ولوو با ساخت یک کامیون ۲۴۰۰ اسب بخاری، موفق به شکستن دو رکورد همزمان شده است.

0

پایگاه اطلاع رسانی خودروبرتر:هفته گذشته ولوو با یک کامیون عجیب و غریب به یک فرودگاه قدیمی در شمال سوئد رفت و در آنجا کامیون عجیب خود را مورد آزمایش قرار داد، تا اینکه دیروز خبرگزاری‌های خارجی اعلام کرند که کمپانی بزرگ ولوو با ساخت یک کامیون ۲۴۰۰ اسب بخاری، موفق به شکستن دو رکورد همزمان شده است.
کامیون قدرتمند ولوو که به آن لقب “شوالیه آهنین” اطلاق شده است، به رانندگی “Boije Ovebrink” موفق به جابجایی دو رکورد سرعت ۵۰۰ متر و ۱۰۰۰ متر به طور همزمان شده است. در این مورد، شوالیه آهنین ولوو توانسته با ثبت زمان ۱۳ ثانیه و ۷۱ صدم ثانیه، رکورد سرعت ۵۰۰ متر را با سرعت متوسط ۱۳۱.۲۹ کیلومتر بر ساعت جابجا کنند و همزمان با آن، رکورد ۱۰۰۰ متر را با سرعت متوسط ۱۶۹ کیلومتر بر ساعت، در مدت زمان ۲۱ ثانیه و ۲۹ صدم ثانیه به نام خود ثبت کند. در ادامه هم این کامیون موفق شده حداکثر سرعت خود را به مرز ۲۷۶ کیلومتر بر ساعت نزدیک کند که در کنار رکورد‌های به ثبت رسیده چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

بخش موتوری شوالیه آهنین ولوو هم به یک موتور ۱۲.۸ لیتری شش سیلندر مجهز شده که با ویرایشات و تقویت‌های سنگین، می‌تواند به راحتی قدرتی ۲۴۰۰ اسب بخاری و همچنین گشتاوری سرسام آور ۵۹۹۳ نیوتن متری را تولید کند. این گشتاور تقریبا ۶ هزار نیوتن متری که به نظر می‌رسد توانایی جابجا کردن کوه را هم داشته باشد، باید از فیلتر جعبه دنده دوکلاچه اتوماتیک I-Shift ولوو عبور کند تا در نهایت به دستان چرخ‌های کامیون برسد. البته برای تحمل چنین قدرت و گشتاوری، دیسک و صفحه‌های سیستم کلاچ این کامیون تقویت شده و از مواد مختلف با تحمل فشار بسیار بالا برای ساخت آن استفاده شده است.

ironnight2
علاوه بر این‌ها، وزن کامیون هم به ۴.۵ تن رسیده است که به نسبت قدرت تولیدی موتور، نسبت قدرت به وزن تقریبا ۰.۵ اسب بخار/ کیلوگرم به دست آمده است. برای افزایش عملکرد این کامیون و همچنین بهبود ضریب آیرودینامیکی آن، مهندسین ولوو از نرم افزارهای کامپیوتری نهایت استفاده را کرده‌اند و برای بهینه سازی آیرودینامیک کابین، از پشم شیشه برای ساخت آن استفاده کرده‌اند.

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.