نکاتی که قبل از خرید خودرو باید بدانیم!!

پایگاه اطلاع رسانی خودروبرتر: خرید خودرویی با نشان(برند) جدید می‌تواند یکی از تجربه‌های خوب یک انسان در طول زندگی باشد؛ اما به دلیل وجود رقابت زیاد میان خودروسازان و عرضه مدل‌های زیاد خودرو با قیمت‌ها و امکانات گوناگون از شرکت‌های مختلف، انتخاب خودروی مناسب را برای خریداران دشوار کرده و آنها را دچار سردرگمی می‌کند؛

اما اگر شما اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی انتخابی مناسب داشته باشید. در ادامه ما ۷ اشتباه متداول هنگام خرید خودرو را بیان می‌کنیم تا شما با آگاهی از این اشتباهات و انجام ندادن آنها بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید.

نداشتن اطلاعات کافی
خرید خودروی جدید مانند خرید یک جفت کفش یا حتی یک تلفن همراه هوشمند نیست و بسیاری خریداران خودرو (به‌ویژه کسانی که برای نخستین‌بار اقدام به خرید خودرو می‌کنند) هیچ‌گونه اطلاعاتی در زمینه خودرو و مفاهیم آن ندارند. بدین ترتیب آنها تنها با درنظر گرفتن توان مالی خود و با مراجعه به نخستین نمایندگی فروش خودرو اقدام به خرید می‌کنند؛ اما یک خریدار هوشیار با صرف چند ساعت زمان و مراجعه به سایت‌های اینترنتی مرتبط با خودرو، پژوهش در این زمینه انجام داده و سطح آگاهی خود را بالا می‌برد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌های گوناگون، قیمت و ویژگی‌های خودروها را با هم مقایسه کنید و با خواندن بررسی‌های تخصصی و آزمون‌های جاده‌ای، اطلاعات مفیدی کسب کنید.

چشم پوشی از تست خودرو قبل از خرید
از هر ۶ خریدار خودرو یک نفر هرگز قبل از خرید با آن رانندگی نمی‌کند و یک‌سوم از این تعداد تنها با یک نگاه ۱۰ دقیقه‌ای گذرا اطراف خودرو اقدام به خرید می‌کنند.
چنین خریدی به‌هیچ‌عنوان مناسب نخواهد بود چراکه تنها رانندگی کردن با یک خودرو می‌تواند مشخص کند که آیا این خودرو مناسب ویژگی‌های جسمانی شما است یا خیر. برای خرید خودروی جدید از چندین نمایندگی بازدید کنید و با محصولات آنها رانندگی کنید. این امر معیار بسیار مناسبی برای مقایسه ویژگی‌های خودروها بوده و به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

استفاده نکردن از تخفیف‌های خودروسازان
گاهی خودروسازان به دلیل کاهش فروش یک مدل از محصولات خود یا عرضه نسل جدید آن، به جهت ایجاد انگیز در خریداران و افزایش فروش نمونه‌های قدیمی، تخفیف‌هایی را ارائه می‌کنند. استفاده از این تخفیف‌ها می‌تواند به نفع شما باشد و تا چندصد یا حتی هزار دلار در هزینه شما صرفه‌جویی کند.
خرید اقساطی
نمایندگی‌های فروش خودرو اقدام به فروش محصولات خود به‌صورت اقساطی با بهره بسیار کم یا صفر درصد (نه در ایران) می‌کنند. شما می‌توانید با در نظر گرفتن میزان قدرت پرداخت ماهانه خود اقدام به خرید اقساطی خودرو کنید. ممکن است فروشندگان به شما پیشنهادهای وسوسه‌انگیزی ارائه کنند اما شما با بررسی کلی شرایط مانند توان پرداخت ماهانه خود، میزان بهره وام و… می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید از یک نمایندگی فروش
۴۰ درصد خریداران تنها به یک نمایندگی رفته و اقدام به خرید می‌کنند و بسیاری از آنها نیز به یک نشان(برند) یا فروشنده اعتماد پیدا کرده و به آن وفادار می‌مانند؛ اما حتی اگر به فروشنده اعتماد دارید، بازهم به نمایندگی‌های دیگر سری بزنید. بدین ترتیب شاید بتوانید گزینه‌های بهتری با قیمت کمتر پیدا کنید.
بی‌اطلاعی از هزینه‌های نگهداری بسیاری از خریداران تنها با درنظر گرفتن توان پرداخت اقساط ماهانه اقدام به خرید خودروی جدید می‌کنند درحالی‌که هیچ اطلاعی از هزینه‌های نگهداری آن ندارند. ممکن است خودروی خریداری‌شده هزینه‌های نگهداری بالایی داشته باشد که این مورد به‌ویژه برای کسانی که از خودروی شخصی خود کمتر استفاده می‌کنند موجب پشیمانی از خرید می‌شود. به همین دلیل قبل از خرید به چندین نمایندگی فروش رجوع کرده و مدل‌های مختلفی را بررسی کنید. شاید بتوانید با انتخاب یک تیپ پایین‌تر از خودروی موردنظر خود یا مدلی با پیشرانه کم‌حجم‌تر یا حتی خودروی دیگری، هزینه‌های نگهداری را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهید.

بی‌دقتی هنگام عقد قرارداد خرید
هنگامی‌که شما انتخاب خود را انجام می‌دهید و درنهایت آماده نوشتن قرارداد می‌شوید باید بسیار دقت کنید و توانایی «نه» گفتن داشته باشید. چراکه برخی فروشندگان می‌خواهند لوازم جانبی غیرضروری خودرو را نیز به شما بفروشند که حتی ممکن است باقیمتی به‌مراتب بیشتر از جاهای دیگر این کار را انجام دهند؛ مانند چرخ زاپاس با اندازه مشابه چرخ‌های اصلی که امروزه باوجود چرخ‌های زاپاس موقت نیازی به آنها نیست.
بدین ترتیب فروشنده می‌تواند از بی‌دقتی شما سوءاستفاده کرده و چنین لوازمی را نیز در قرارداد بگنجاند که این امر در نهایت به ضرر شما تمام خواهد شد. پس هنگام عقد قرارداد خرید خودرو بسیار هوشیار باشید.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.