اگر خودرویمان روشن نشد چه کنیم؟!!

تقریبا همه آنهایی که سابقه رانندگی چند ساله دارند با مشکل روشن نشدن خودرویشان مواجه شده‌اند؛ مسئله‌ای که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و شما را در تنگنا قرار دهد.

0

پایگاه اطلاع رسانی خودروبرتر:تقریبا همه آنهایی که سابقه رانندگی چند ساله دارند با مشکل روشن نشدن خودرویشان مواجه شده‌اند؛ مسئله‌ای که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد و شما را در تنگنا قرار دهد.

اما روشن نشدن ماشین شما الزاما به‌دلیل بروز مشكلات پیچیده و فنی نیست. ‌گاه ممكن است با یك بررسی ساده و رفع یك مشكل كوچك، بتوانید دوباره ماشینتان را روشن كنید و به راهتان ادامه دهید. نكته دیگر اینكه خیلی از همین مسائل را شخصا می‌توانید برطرف كنید و دیگر نیازی هم به نیروهای امدادخودرو نخواهید داشت. مطالعه این گزارش كه به كمك محمود جعفری، مكانیك جوان و باتجربه تهیه شده باعث می‌شود تا با برخی از روش‌های صحیح و ارزان روشن كردن خودرو در كوتاه‌ترین زمان ممكن آشنا شوید.

اتومبیل برق دارد، استارت نمی‌زند

ممكن است این اتفاق چند باری برای شما افتاده باشد. اینكه پشت رل ماشین می‌نشینید، سوئیچ را می‌چرخانید و می‌بینید جریان برق پشت آمپر و چراغ‌ها آمده اما استارت كه می‌زنید ماشین روشن نمی‌شود. . وقتی چنین حالتی برایتان پیش آمد باید احتمال بدهید كه سرباتری‌هایتان اصطلاحا سولفاته كرده یا شل شده است. در این شرایط كافی است نگاهی به باتری بیندازید و از محكم و سالم بودن سرباتری مطمئن شوید. احتمال دیگر این است كه باتری شما فاسد و خراب شده باشد. اگر خودروی پژو ۲۰۶ دارید و می‌بینید برق پشت آمپر و فرمان شما می‌آید اما استارت نمی‌خورد احتمال ریست شدن رایانه‌ خودروی‌تان زیاد است. برای ریست كردن كافی است ابتدا سوئیچ را كاملا از محفظه خودرو دربیاورید و چند دقیقه‌ای صبر كنید تا مشكل برطرف شود یا اینكه سراغ باتری بروید و سرباتری سمت مثبت را از محلش خارج كنید. چند دقیقه بعد سرباتری را محكم سرجایش ببندید و دوباره استارت بزنید.

وقتی كه اتومبیل اصلا برق ندارد

گاهی اوقات وقتی سوئیچ را برای روشن كردن می‌چرخانید متوجه می‌شوید هیچ جریان برقی پشت آمپر شما نمی‌آید و به همین دلیل هم ماشین روشن نمی‌شود. اگر با این مشكل روبه‌رو می‌شوید باید اول احتمال بدهید كه سیم فیوزتان سوخته است. یك وقت‌هایی ممكن است این سیم‌های سه‌گانه نیم دایره‌ای از جای خودشان خارج شده باشند یا قطع شوند. این 3 سیم هر یك برای چراغ، انژكتور و باتری است. اگر سیم‌های نیم دایره‌ای كه در سمت راننده و راست موتور قرار دارند مشكلی نداشته باشند باید احتمال خراب شدن باتری را بدهید. وقوع چنین مشكلی در برخی از خودروها مثل ۲۰۶ به‌احتمال فراوان تنها یك علت دارد و آن هم فاسد شدن باتری است. اگر خودروی‌تان اصلا برق ندارد، از باتری كمكی كمك بگیرید.

خودرو را چه وقتی هل بدهیم؟

خیلی وقت‌ها پیش می‌آید كه خودروی شما به‌دلیل كاهش ولتاژ باتری روشن نمی‌شود. یعنی برق پشت آمپر می‌آید اما باتری قدرت لازم را برای روشن كردن موتور خودرو ندارد. در این شرایط بهترین كار باتری به باتری كردن و امداد گرفتن از باتری كمكی است اما خیلی‌ها ترجیح می‌دهند به جای این كار ماشین را هل بدهند تا روشن شود. این روش برای روشن كردن خودروهای فرانسوی مثل پژو ۴۰۵ و ۲۰۶ می‌تواند صدماتی را به همراه داشته باشد. اگر شما به هر دلیلی مجبور شدید از روش هل دادن خودرو برای روشن كردن آن بهره ببرید حتما خودرو را روی دنده ۲ بگذارید. روشن كردن خودرو به واسطه دنده عقب فشار زیادتری را به موتور وارد می‌كند و می‌تواند مضر هم باشد.

ماشینتان اصطلاحا برق دزدی دارد

حالا ممكن است ماشینتان چند روزی توی پاركینگ مانده و اصلا مورد استفاده قرار نگرفته باشد. بعد از چند روز سراغ ماشینتان می‌روید و می‌بینید برق پشت آمپر می‌آید اما ماشین روشن نمی‌شود. حتی ممكن است باتری‌تان هم كاملا نو باشد اما با این مشكل مواجه شوید. در این شرایط بهترین كار استفاده از روش باتری به باتری است تا خودرو روشن شود. البته از آنجایی كه احتمال برق دزدی در خودروی شما در این شرایط وجود دارد باید پس از شارژ شدن باتری، خودرو را خاموش كنید و سرباتری‌ها را دربیاورید. اگر بعد از یك روز دوباره سراغ ماشین بیایید و ببینید كه خودروی‌تان روشن نمی‌شود، احتمال برق دزدی در خودروی شما وجود دارد.

خاموشی پس از تصادف یا دست انداز!

شاید این اتفاق هم برای شما هم افتاده باشد اینكه پس از یك تصادف نه چندان جدی یا رد شدن از یك دست‌انداز موتور خودروی‌تان خاموش شود و دیگر روشن نشود. خیلی‌ها در چنین شرایطی سریع به امدادخودرو زنگ می‌زنند تا خودشان را به یك تعمیرگاه برسانند و دست آخر كلی هزینه برای خودشان می‌تراشند. تنها كافی است نگاهی به سوئیچ ثقلی كه به آن اصطلاحا سوئیچ «قطع كن» هم می‌گویند بیندازید. جای این سوئیچ كه دكمه‌ای سیاه رنگ با سری سرخ است معمولا در كنار موتور قرار دارد و روی بدنه خودرو نصب می‌شود. سوئیچ ثقلی برای این طراحی شده تا سیستم برق و بنزین خودرو هنگام تصادف كاملا قطع شده و مانع بروز خطرهایی مثل آتش‌سوزی شود. دوباره سوئیچ ثقلی را روشن كنید.

وقتی ماشین اصطلاحاً خفه می‌كند

این هم از مشكلاتی است كه‌گاه ممكن است گریبان شما را بگیرد. البته ماشین‌هایی كه سیستم انژكتوری دارند كمتر با این مسئله مواجه می‌شوند. بعضی وقت‌ها می‌بینید كه ماشین دور بالایی هم دارد اما درست حركت نمی‌كند و خوب گاز نمی‌خورد. حتی ممكن است در ‌‌نهایت باعث خاموش شدن موتور شود كه در این شرایط به آن اصطلاحا خفه كردن ماشین می‌گویند. چنین مشكلی بیشتر هنگامی رخ می‌دهد كه شما سوخت كافی در باك نداشته باشید. وقتی سوخت كم شود، پمپ بنزین كه وسیله‌ای برقی است و با‌‌ همان بنزین داخل باك خنك می‌شود داغ می‌كند و از كار می‌افتد. اگر پس از روشن شدن ماشین یك دفعه دیدید دور ماشینتان كاهش پیدا كرد و نهایتا خاموش شد باید به عقربه بنزین توجه كنید. در چنین شرایطی كافی است ۱۵ دقیقه‌ای موتور خودرو را خاموش كنید تا پمپ برقی بنزین خنك شود. حالا تا خاموش شدن بعدی حدود ۲۰ دقیقه‌ای فرصت دارید تا خودتان را به پمپ بنزین برسانید و سوخت‌تان را تأمین كنید.

چكار كنیم خاموش نشود؟

برای اینكه همیشه از سلامت خودروی‌تان مطمئن باشید و هیچ‌گاه توی راه نمانید كافی است یك سری دستورات مربوط به‌خودرو را همواره به‌خاطر داشته باشید. رعایت این اصول علاوه بر سلامت موتور خودرو، روشن شدن آن را تضمین می‌كند.

باتری سالم: همیشه مطمئن باشید كه از یك باتری سالم برای تأمین برق خودروی‌تان استفاده می‌كنید چرا كه بخش قابل توجهی از مشكلات مربوط به روشن نشدن موتور به تأمین برق برمی‌گردد. اگر از سالم بودن باتری‌تان اطمینان ندارید، پیش از رفتن به سفر می‌توانید با استفاده از دستگاه دیاگ از صحت آن مطمئن شوید. باتری سالم باید ولتاژی بین ۱۲ تا ۱۵ داشته باشد.

تسمه تایم: مهم‌ترین چیزی كه باید پیش از سفر یا در دیگر شرایط به آن توجه داشته باشید سالم بودن تسمه تایم است. خودروی شما اگر هر مشكلی داشته باشد می‌توانید با رفع عیب خودتان را به جایی برسانید اما با تسمه تایم خراب یك متر هم نمی‌توانید جلو بروید. بهترین حالت این است كه تسمه‌تایم را در هر ۶۰ هزار كیلومتر عوض كنید تا خیالتان از این بابت راحت شود.

تسمه دینام: اگر تسمه دینامتان پاره شود، می‌توانید با شارژ باتری به روش‌های مختلف خودتان را به جایی برسانید و مشكل را حل كنید. درخودروهایی مثل پراید پس از پاره‌شدن تسمه دینام تا چند ساعت می‌توان بدون نیاز به آن هم روی روشن ماندن موتور حساب كرد. اما تا به نخستین مكانیكی رسیدید این مشكل را رفع كنید چرا كه پس از آن و برای روشن كردن مجدد خودرو دوباره به مشكل برمی‌خورید.

صافی بنزین و شمع‌ها: یادتان باشد خودروی‌تان را هر ۳۰ هزار كیلومتر یك‌بار به یك مكانیك مجرب نشان دهید تا سرویس‌های دوره‌ای روی آن انجام شود. این سرویس‌ها می‌تواند شامل تعویض شمع‌‌ها و صافی بنزین باشد تا ماشینتان با خطر خاموش شدن مواجه نشود. البته شمع‌ها می‌توانند تا ۱۰۰ هزار كیلومتر موتورتان را همراهی كنند.

 

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
3
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.