غرامت 427 میلیون یورویی پژو به گروه صنعتی ایران خودرو

در قرارداد جدید ایران خودرو و پ‍ژو 427 میلیون و 600 هزار یورو غرامت در چارچوب یك بسته حمایتی-خسارتی از سوی پژو به ایران خودرو پرداخت می شود.

0

پایگاه اطلاع رسانی خودروبرتر:  مهندس هاشم یكه زارع مدیرعامل گروه صنعتی ایران خود رو در نشست خبری و در پاسخ به سوالی در خصوص پرداخت غرامت پژو به ایران خودرو گفت: از این مقدار، 116 میلیون یورو مربوط به فعالیت های جاری و گذشته و 311 میلیون و 600 هزار یورو به همكاری ها و موضوعات آینده مربوط می شود.

وی افزود: قراراست 25 میلیون یورو قطعات محصولات جاری را از پژو به صورت مجانی دریافت كنیم كه بخشی از آن دریافت شده است. 11 میلیون یورو تجهیزات خط تولید 207 به صورت مجانی به ایران خودرو داده خواهد شد و 11 میلیون یورو از طلب های پژو از ایران خودرو هم داده نخواهد شد، از كل این خسارت ها حدود 47 میلیون یورو در سود و زیان امسال یا سال آینده ما اثر مستقیم دارد.

یكه زارع از منتفی شدن 69 میلیون یورو پرداخت رویالتی خبر داد كه بابت خودروهای تولیدی قبل و بعد از تحریم ها و از امضای قرارداد جدید باید به پژو داده می شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تخفیف 20 میلیون یورویی بابت خرید قطعات و مجموعه های قوای محركه به خصوص گیربكس از پژو را ازدیگر بخش های این خسارت ها ذكركرد و گفت:‌ پژو متعهد شده به ارزش چهار میلیون یورو در مدت یك سال كارشناسان خود را در ایران خودرو مستقر كند تا روی ارتقای كیفیت محصولات جاری كار كنند. نزدیك به یك میلیون و 600 هزار یورو نیز كاركنان ایران خودرو در فرانسه آموزش های لازم را خواهند دید. یك میلیون یورو هم برای بهبود سیستم های خودرویی از طرف پ‍ژو هزینه خواهد شد.

وی اضاف كرد:بابت استفاده از پلت فرم پژو برای تولید محصولات برند ایران خودرو تخفیفی معادل 70 یورو روی هر خودرو اعمال می شود كه عایدی ایران خودرو برای تولید 2 میلیون خودرو ،140 میلیون یورو خواهد بود.

مهندس یكه زارع تاكید كرد: هم چنین مذاكره شده كه برای تولید محصولات جاری پژو از روز امضای قرارداد جدید هر دستگاه فقط 10 یورو رویالتی پرداخت شود كه با توجه به تیراژ تولید سالهای آینده كل درآمد پژو بر مبنای قرارداد قبلی از این بخش 145 میلیون یورو خواهد بود كه ایران خودرو به پژو پرداخت نخواهد كرد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تاكید كرد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری یكی از محورهای اقتصاد مقاومتی عدم اتكا به ارز نفتی است كه بر اساس قرارداد منعقد شده با شركت پژو عواید حاصل از صادرات 30 درصد از محصولات،‌ تولید را از ارز دولتی بی نیاز خواهد كرد.

روند داخلی سازی

وی اظهار كرد: سرمایه گذاری مستقیم،‌ انتقال دانش و تكنولوژی و صادرات مواردی است كه طبق سیاست دولت در قرارداد پژو رعایت شده است.

وی افزود: یكی از مفاد قرارداد، داخلی سازی 40 درصدی از محصولات در زمان شروع به اجرای قرارداد است كه این میزان در سال چهارم به 70 درصد افزایش خواهد یافت.

یكه زارع تصریح كرد: داخلی سازی 70 درصد محصول تولیدی از الزامات وزارت صنعت است كه تحقق آن منجربه توازن ارزی مثبت خواهد شد و دیگر ارزی از دولت دریافت نخواهیم كرد.

مدیرعامل ایران خودرو ادامه داد: با تولید 200 هزار دستگاه خودرو و صادرات 60 هزار دستگاه، به میزان 480 میلیون یورو صادرات خواهیم داشت كه 60 میلیون یورو از آن تراز ارزی مثبت خواهد بود.

وی تاكید كرد:‌ 40 درصد از تولیدات سالانه ایران خودرو متعلق به برند ایران خودرو است كه قطعا صادرات در این بخش ارزآوری به مراتب بیشتری نصیب اقتصاد ملی خواهد شد.

یكه زارع در پاسخ به سوالی درخصوص محصولات جاری پژو گفت:‌ قرارداد جدید هیچ ارتباطی به محصولات موجود پژو ندارد و ما همچنان اختیار تولید و صادرات محصولات فعلی را برند پژو را در اختیار داریم.

وی در عین حال افزود: در قرارداد جدید سهم پژو در سبد محصولات ایران خودرو بیش از 15 درصد نخواهد بود و 85 درصد تولیدات آتی نیز متعلق به برند ایران خودرو و یا تولید مشترك با سایر خودروسازان مطرح جهانی است.

مهندس یكه زارع درباره انتقادات وارده نسبت به عقد قرارداد مجدد با شركت پژو بعد از ترك بازار ایران اظهار كرد:‌ در آن مقطع بسیاری از شركت ها بازار ایران را ترك كردند و این موضوع نباید مبنایی برای تصمیم گیری در باره همكاری مجدد قرار گیرد. از سویی دیگر ما نیز خود را ملزم نمی دانیم كه پژو را حتی مانند گذشته شریك اول خود بدانیم.

وی تاكید كرد:‌ درباره ترك مجدد در بندی از قرار داد این موضوع به صورت قاطع دیده شده و پژو در صورت ترك باید خسارت بدهد.

نحوه قیمت گذاری

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در پاسخ به پرسش خبرنگاری درخصوص نحوه قیمت گذاری محصولات جدید اظهار كرد: قیمت گذاری محصولات در متن قرارداد عنوان نشده اما زمان تولید اولین محصول كه اواخر سال آینده خواهد بود تابع شرایط و قوانین ناظر بر قیمت گذاری خواهیم بود و شركت مشترك بر اساس آن عمل خواهد كرد.

مهندس یكه زارع درباره اصرار بر محرمانه بودن متن قرارداد گفت:‌ قراردادهای بین المللی در كل جهان و میان كل خودروسازان محرمانه است. قرارداد ایران خودرو با شركت پژو در بیش از 200 صفحه تهیه شده كه حاصل كار تخصصی تیم 15 نفری از افراد خبره و آگاه ایران خودرو بوده است كه 80 درصد آن قابل ارایه به كل جامعه و 20 درصد آن محرمانه است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تاكید كرد: از هر گونه انتقاد نسبت به قرارداد با روی باز استقبال می كنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره فشار برای عقد قرارداد با پژو گفت:‌ وجود فشار برای مذاكره با پژو كذب محض است و قرارداد در فضایی كاملا شفاف و به دور از هرگونه اجبار منعقد شده است.

یكه زارع یادآور شد:‌ طرف ایرانی با درنظر گرفتن منافع ملی این قرارداد را امضا كرده و در روزهای پایانی مذاكرات هم با دریافت امتیازات مناسب موفق شدیم شركت پژو را مجبور به كوتاه آمدن از مواضعش كنیم.

وی درخصوص نحوه نظارت بر داخلی سازی تولید گفت:‌ شركت مشترك به صورت سهم 50 درصد طرف ایرانی و 50 درصد طرف فرانسوی است كه رئیس هیات مدیره از پژو و مدیرعامل این شركت در دوسال اول در اختیار ایران خودرو و در دوسال دوم در اختیار پژو خواهد بود.

یكه زارع با تاكید بر اختیار دوطرف در زمینه نظارت بر عملكرد تولید و داخلی سازی گفت: بالاتر از این وزارت صنعت،‌معدن و تجارت ناظر بر اجرای قرارداد و میزان داخلی سازی آن است كه در صورت تخطی ورود خواهد كرد.

وی درعین حال تاكید كرد: داخلی سازی تولید منجربه كاهش هزینه خواهد شد و قطعا طرف فرانسوی نیز به دنبال كاهش هزینه تولید و افزایش سود است.

مهندس یكه زارع درباره حق امتیاز تولید محصولات پژو نیز گفت:‌ محاسبه رویالتی فرمولی دارد كه بر مبنای آن هر چه میزان داخلی سازی افزایش یابد این مبلغ نیز افزایش می یابد كه البته رویالیتی شامل داخلی سازی بیش تر از 25 درصد خواهد بود.

صادرات 30 درصد محصولات

مهندس یكه زارع صادرات را از مفاد مهم این قرارداد دانست و گفت: از ابتدای تولید 30 درصد از محصولات به زنجیره پژو شامل كشورهایCIS ، اروپای شرقی، روسیه ، كل خاورمیانه، ‌برخی از كشورهای آسیایی و كل آفریقا صادر خواهد شد.

وی گفت: شركت مشترك با سرمایه 500 میلیون یورو ایجاد خواهد شد و شركت پژو 250 میلیون یورو سرمایه وارد ایران خواهد كرد، عواید حاصل از این سرمایه گذاری نیز به صورت مشترك بین دو سرمایه گذار تقسیم خواهد شد.

یكه زارع ضمن اعلام این كه شركت های قطعه ساز ایران خودرو و پژو نیز با ایجاد شركت مشترك در تولید قطعات همكاری خواهند كرد، درخصوص توان همكاری قطعه سازان در تولید محصولات جدید گفت: با انتقال دانش فنی تولید قطعه، كلیه قطعه سازان كه در زنجیره تامین شركت مشترك قرار می گیرند، قادر خواهند بود كه با تجهیزات و دانش فنی خودشان تولید كنند. ضمن این كه پژو هم متعهد شده قطعاتی كه در ایران تولید می شود تیراژش در زنجیره بین المللی پژو قرار گیرد. وی افزود:‌ با برگزاری جلسات میان قطعه سازان پژو و ایران خودرو مقرر شد محصول جدید در سال اول با 40 درصد داخلی سازی تولید شود. یكه زارع خاطرنشان كرد: در سرمایه گذاری 500 میلیون یورویی شركت مشترك، به میزان 54 میلیون یورو سرمایه گذاری در بخش قطعه سازی صورت خواهد گرفت. وی افزود:‌ قرارداد جدید باعث می شود علاوه بر این كه قطعه سازان با ظرفیت كامل ادامه فعالیت دهند، صاحب تكنولوژی به روز تری شوند.

وی افزود: قوای محركه محصولات جدید پنج نوع موتور از نوع بنزینی و دیزلی است كه تولید این موتورها نیز علاوه بر انتقال دانش فنی تا 70 درصد داخلی سازی خواهد شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو محصولات آینده را از محصولات به روز پژو در بازار اروپا دانست و گفت:‌ اولین محصول تولیدی در ایران كه خودروی 2008 است، برای اولین بار در اسفندماه و در نمایشگاه ژنو رونمایی و تولید آن در سایت اصلی پژو آغاز خواهد شد.

وی اظهار كرد: در افق 1404 تولید سه میلیون دستگاه خودرو ترسیم شده كه با برنامه ریزی صورت گرفته تولید یك میلیون و 800 هزار دستگاه توسط ایران خودرو انجام خواهد شد و از این تعداد 40 درصد متعلق به برند ایران خودرو و 60 درصد تولید مشترك با شركت های مطرح جهانی خواهد بود.

آغاز دور تازه همكاری ایران خودرو و بنز

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در خصوص همكاری های خارجی این گروه صنعتی، از دور تازه همكاری با بنز برای تولید محصولات تجاری و سواری خبر داد.

مهندس یكه زارع اظهار كرد: یك شركت مشترك بین ایران خودرودیزل و بنز برای تولید خودروهای تجاری تشكیل می شود كه 50 درصد آن در اختیار ایران خودرو دیزل و 49 درصد در اختیار بنز است. یك شركت فروش و خدمات پس از فروش نیز ایجاد خواهد شد كه 51 درصد به بنز و 49 درصد به ایران خودرو دیزل تعلق دارد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو خرید 30 درصد سهام ایدم توسط بنز را از دیگر موارد قرارداد جدید بین دوشركت ذكر كرد و گفت: بنز 20 درصد سهام محور خودرو را نیز بعد از تغییر ساحتار آن شركت خریداری می كند و شركت گواه نیز به مالكیت شركت مشترك فروش و خدمات پس از فروش درمی آید.

او از نهایی شدن تفاهم نامه ایران خودرو و بنز در مورد سواری تا دوهفته دیگر خبر داد و گفت: از آن جا كه نیمی از مالكیت شركت فروش و خدمات پس از فروش متعلق به بنز است بر اساس قوانین آلمان سرمایه بیشتری را خواهد آورد و لیزینگ های خود را در ایران راه اندازی خواهد كرد.

فیات شریك چهارم ایران خودرو

یكه زارع اظهار كرد: فیات نیز یك شركت معتبر جهانی است كه و با توجه به روند رشد این شركت، آینده بهتری نیز برای آن پیش بینی می شود.
وی با اشاره به این كه فیات شریك چهارم ایران خودرو است، تاكید كرد:اعتقاد داریم كه انتخاب این شركت، انتخاب بسیار صحیحی است و این شركت نیز به همكاری با ایران خودرو علاقه مند است.
مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو تصریح كرد: در همین راستا مذاكرت همكاری با شركت فیات به زودی آغاز می شود.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو افزود: خودروهای جدیدی كه به واسطه همكاری های ایران خودرو وارد بازار ایران می شود، بالای 60 تا 70 میلیون تومان قیمت خواهد داشت
او از تولید پژو پارس جدید با آپشن های گوناگون و گیربكس اتوماتیك به قیمت 45 میلیون تومان خبر داد و گفت: در همكاری های جدید با شركت های خارجی و ممكن نیست یك محصول در كلاس سی برای بازار داخل به قیمت 45 میلیون تومان تولید شود.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو تكیه بر توان داخلی از جمله دانشگاه های معتبر را از دیگر رویكردهای ایران خودرو در تولید محصولات جدید دانست و گفت: با دانشگاه صنعتی شریف در مورد خودروهای برقی و با دانشگاه امیركبیر در مورد خودروهای هیبریدی قرارداد امضا كرده ایم. شركت های دانش بنیان را نیز به صنعت خودرو وارد می كنیم و در مركز تحقیقات از آن ها استفاده می كنیم.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.