اولین خودرو اسپرت دنیا که در بریتانیا تولید شد +عکس

این روزها بزرگان صنعت خودروسازی جهان مانند بوگاتی ، استون مارتین ، فراری و مک لارن با بکارگیری فناوری روز برسر گرانترین و قوی ترین خودروی اسپرت جهان باهم در رقابت هستند،غافل از اینکه یک اسپرت قدیمی گوی سبقت را از آنها ربود و اولین خودرو اسپرت دنیا را به نام خود به ثبت رسانیده است.

در چهارم دسامبر سال جاری میلادی، واکسهال مدل ۱۹۱۴ با نام پرنس هنری ملقب به اسپرت تورپدو که اولین خودروی اسپرت تیون شده در دنیا شناخته می شود، در حراج بونامز لندن به ارزش ۱۸۵,۶۵۷ دلار به فروش رسید.

هنگامی که پرنس هنری وارد عرصه خودرو های تیون شده در زمان خود شد، رقبایش توانایی رویارویی با او را نداشتند. این خودرو با ظاهر منحصر به فرد خود در آن دوران، قادر بود تا با سرعت ۸۰ مایل بر ساعت حرکت کند تا بدین ترتیب اولین خودرو اسپرت دنیا لقب گیرد.

بنابر اظهارات راب هابارد یکی از کارشناسان ارشد خودرو در بونامز، پس از گذشت یک قرن، این خودرو به طرز عجیبی نایاب شد به طوری که تنها هفت دستگاه از آن در سر تا سر دنیا موجود بود.

پرس هنری با طراحی یک مهندس انگلیسی به نام لورانس پومروی برای آقای تی. دابلیو بدجری، تاجر انگلیسی که اولین سرمایه را در آن زمان برای ساخت چهار دستگاه از این خودرو تامین کرد، ساخته شد.

این خودروی ۱۰۴ ساله به آقای مهندس رج لانگ از انگلستان تعلق داشت که تا پیش از مرگش برای ۴۶ سال مالک آن بود. با این که پرنس هنری بسیار پیر شده است اما، با توجه به تست انجام شده هنوز هم توانایی حرکت تا سرعت ۳۰ مایل بر سرعت را دارد.

شایان ذکر است که در حال حاضر،

واکسهال از شرکت‌های تابعه خودروسازی آلمانی اوپل است، که خود زیرمجموعه‌ای از کمپانی جنرال موتورز به‌شمار می‌آید.

دفتر اصلی این شرکت در شهر لوتون، بریتانیا قرار دارد. مدل‌های واکسهال تا حد زیادی یه خودروهای اوپل، شرکت فرعی جنرال موتورز در آلمان، شباهت دارند؛ همچنین بیشتر مدل‌های واکسهال در روسلشیم آلمان طراحی می‌گردد.

خودروهای واکسهال در دو مرکز تولید می‌شوند: خودروهای تجاری در لوتن و خودروهای مسافری در الزمر پورت، انگلستان تولید می‌شوند. بخش مستقر در لوتون دارای ۱٫۱۷۰ نفر پرسنل است و ظرفیت تولید آن سالانه ۱۰۰٫۰۰۰ دستگاه می‌باشد. شمار کارکنان بخش واقع در الزمر پورت، بیش از ۲٫۱۰۰ نفر بوده و ظرفیت تولیدی معادل ۱۸۷٫۰۰۰ دستگاه در سال را، دارا می‌باشد.

 

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.