رونمایی از کایدلاک لیریک نخستین خودرو الکتریکی جنرال موتور

کادیلاک اولین ماشین الکتریکی خود به نام لیریک (Lyriq) را رونمایی کرد. این ماشین اولین مدل از چند مدل الکتریکی است که خودروساز لوکس آمریکایی می‌خواهد در دهه آینده به بازار عرضه کند.

لیریک یک شاسی‌بلند متوسط است که چهره‌ای تازه از کادیلاک را نمایش می‌دهد. جلوپنجره ذوزنقه‌ای همیشگی کادیلاک حالا بیشتر بخش جلوی ماشین را پوشانده است. چراغ‌های ال‌ئی‌دی به صورت خطوطی باریک موازی دور جلوپنجره قرار داده شده و چراغ عقب هم به صورت خطی پهن در امتداد بدنه کشیده شده است.

فناوری های جالب در داخل کابین کادیلاک لیریک

مهندسان کادیلاک برای کاهش صدای اتاق از میکرفون‌هایی استفاده کرده‌اند که صدای تایر و محیط بیرون را دریافت کرده و با فرستادن فرکانس مخالف، این صداها را حذف می‌کند.

در داخل ماشین یک نمایشگر ۳۳ اینچی با وضوح بالا اطلاعات را نمایش می‌دهد که قابلیت نمایش بیش از یک میلیارد رنگ را دارد و در ضمن اطلاعات را از طریق واقعیت مجازی روی جاده به راننده نشان داده میدهد.

سیستم خودران در کادیلاک لیریک

خودرو کادیلاک دارای یک سیستم خودران منحصر به فرد است که می‌تواند در بیش از ۳۲۰ هزار کیلومتر بزرگراه در آمریکا بدون نیاز به راننده در مسیر مستقیم حرکت کند.

لیریک با باتری های آلتیوم جنرال موتورز جان میگیرد

ماشین برقی لیریک از سیستم باتری‌های جدید جنرال‌موتورزموسوم به آلتیوم جان گرفته است که با یک بار شارژ قادر به طی مسافتی در حدود 500 کیلومتر است که به صورت استاندارد با یک موتور در چرخ های عقب قرار میگیرد ولی میتوانید با کمی شل تر کردن سر کیسه، آنرا با دو موتور الکتریکی سفارش دهید.

مدیر ارشد کادیلاک “استیو کارلایل” کادیلاک لیریک را نقطه عطفی در تاریخ کارخانه میداند.

برای آغاز این فصل تازه باید مدتی صبر کرد. قرار است اولین سری لیریک اواخر سال ۲۰۲۲ ابتدا در چین، بزرگ‌ترین بازار خودروهای الکتریکی جهان و سپس در آمریکا به بازار عرضه شود.

جنرال‌موتورز با سرمایه‌گذاری بیست میلیارد دلاری قمار سنگینی روی ماشین‌های الکتریکی کرده است. در این پروژه، کادیلاک نقش اصلی را دارد و قرار است تا سال ۲۰۳۰ همه مدل‌هایش الکتریکی باشد.

لیریک علاوه بر محصولات تسلا با رقیبان اروپایی‌ نظیر جگوار آی-پیس (i-Pace) و آئودی ئی-ترون رقابت می‌کند. فروش هر دو خودروساز در سال جاری کمتر از پیش‌بینی بوده است. آئودی در نیمه اول سال ۲۰۲۰ کمتر از ۱۷۰۰۰ دستگاه از شاسی‌بلند الکتریکی خود فروخته و فروش جگوار کمی بیشتر از ۵۴۰۰ دستگاه بوده است.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.