توصیه هایی برای رانندگی با چراغ روشن بنزین + جدول تخمینی

یک راننده همیشه آرزو دارد در سفرها، هیچ‌گاه شاید روشن شدن چراغ‌های اضافی نباشد! این چراغ‌ها که در صفحه پشت آمپر ظاهر می‌شود، هرکدام نشان از یک عارضه در خودرو دارند. علاوه بر چراغ‌های کمربند و لامپ‌ها، سایر چراغ‌ها نگران‌کننده هستند.

به گزارش خودروبرتر، اما شاید از همه دلهره‌آورتر چراغ بنزین باشد و برای افرادی که حوصله مراجعه منظم به پمپ‌بنزین را ندارند، شاید تا مراجعه و انجام سوخت‌گیری، چالش این‌که هرلحظه ممکن است بنزین تمام شود دائماً ذهن راننده را خسته کند.

حال اگر بخواهیم بررسی کنیم که خودروها از ابتدای روشن شدن چراغ چه میزان پیمایش دارند، می‌توانیم این دلهره را کاهش دهیم.

اگر بخواهیم یک استاندارد کلی در مورد زمان روشن شدن چراغ به دست بیاوریم، می‌توانیم به استانداردهای ارائه‌شده بین‌المللی اشاره‌کنیم. بر اساس بررسی بیش از ۴۰ خودرو و محاسبه میزان باقی‌مانده بنزین در باک آن‌ها، مشخص شد متوسط بنزین باقی‌مانده در باک خودروهای خارجی به‌صورت متوسط ۲.۶ گالن است. اگر بخواهیم این عدد را به لیتر تبدیل کنیم، می‌بایست آن را در ۳.۷۸ ضرب کنیم که شاهد عددی در حدود ۹.۸ لیتر خواهیم بود.

اگر در باک خودرو شما ۹.۸ لیتر بنزین باقی‌مانده باشد، می‌بایست مصرف سوخت خودروتان را با آن بررسی کنید. در زیر به بررسی ۴ خودرو متفاوت می‌پردازیم. البته می‌بایست به‌صورت پیش‌فرض استفاده از خودرو را در حالت رانندگی بدون ترافیک در نظر بگیریم.

پراید: این خودرو به دلیل مصرف حدود ۶.۵ در مصارف شهری و شرایط بدون ترافیک می‌تواند با بنزین باقی‌مانده از لحظه روشن شدن چراغ، در حدود ۱۳۰ کیلومتر را بپیماید.

پژو ۲۰۶: مهمان قدیمی ایران خودرو که حدوداً ۱۶ سال است در این شرکت تولید می‌شود، با متوسط مصرف ۸.۹ در مصارف شهری، از لحظه روشن شدن چراغ بنزین می‌تواند در حدود ۱۰۹ کیلومتر را بپیماید.

رنو کولئوس: این محصول رنو که جدیداً با ظاهری بسیار زیبا و فاخر به بازار آمده است، با مصرف ۱۱.۸ در شهر، می‌تواند از لحظه روشن شدن چراغ، در حدود ۸۰ الی ۸۵ کیلومتر را بپیماید.

سوزوکی ویتارا: این شاسی‌بلند ژاپنی خوش‌ آوازه می‌تواند با مصرف ۱۲.۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر، حدود ۸۰ کیلومتر را بپیماید.

همه رانندگان ارادت خاصی با روشن شدن چراغ اخطار بنزین دارند و به محض مشاهده آن سیلی از ناله و نفرین را روانه خودرو بخت برگشته می‌کنند؛ چراکه این امر علاوه بر ضرری که برای موتور دارد، حس بدی را هم در همه ما برمی‌انگیزد. با این حال هیچ یک از رانندگان عادت ندارند که پیش از روشن شدن چراغ اخطار بنزین، باک خود را پر کنند. از این‌رو بسیاری از افراد می‌دانند که حتی با چراغ روشن نیز می‌توان تا کیلومترها رانندگی کرد و نگران در راه ماندن نبود.

با این حال برخی از خودروهای مدرن امروزی، به سیستم تخمین مصرف سوختی مجهز هستند که میزان دقیق سوخت باقی‌مانده و مسافت قابل پیمایش با آن مقدار از سوخت را محاسبه می‌کنند. همین امر سبب می‌شود که دیگر دغدغه‌ای از بابت وضعیت باک نداشته باشید و با کسب اطلاع از میزان سوخت خود، با خیال راحت رانندگی کنید. این در حالیست که نسل قبلی خودروها، تنها دارای یک امپر و چراغ هشدار برای وضعیت باک هستند و نگرانی‌های پیرامون اتمام سوخت را تشدید می‌کنند.

طبیعتا هر کسی پس از مدت‌ها رانندگی با خود فکر کرده است که در صورت برخورداری از شجاعت کافی و رانندگی با چراغ هشدار روشن، نهایتا تا چند کیلومتر می‌توانیم به پیش برویم. ولی از آنجایی که ظاهرا هر کسی شجاعت کافی برای انجام این کار را ندارد، انجمن اینترنتی car throttle پا پیش گذاشت تا مسافت طی شده با وضعیت چراغ روشن را در یک هوندا آکورد بررسی کند و پرده از این راز شگرف بردارد.

نتایج به دست آمده واقعا شوکه کننده بود؛ چراکه آنها دریافتند این خودرو می‌تواند با چراغ روشن چیزی خدود 199 کیلومتر را طی بکند و حتی در صورت قرارگیری عقربه امپر روی صفر هم می‌توان حدود 159 کیلومتر رانندگی کرد. با این حال نمی‌توان منکر تفاوت‌ها و کیفیت‌های بین محصولات شد و بنابرین بهتر است که حین رانندگی با چراغ بنزین روشن، از وجود بنزین کافی در صندوق عقب اطمینان حاصل کنید تا احیانا در راه نمانید.

سایر خودروها را می‌توانید در این جدول مشاهده کنید:

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.