Zenovo ST1 هیولای دانمارکی در آستانه 10 سالگی + تصاویر

کشور سرسبز و البته با مردمانی شاد دانمارک از هر نظر کشور مشهور و مطرحی باشد قطعا به خاطر صنعت خودرو شناخته شده نیست! اما تلاش های صورت گرفته در جهتی قرار دارد تا دانمارکی ها بتوانند در میدان رقابت سوپر اسپرت ها حاضر شده و  البته با Zenovo حرف هایی برای گفتن داشته باشند.

به گزارش خودروبرتر ، “اس تی وان” که به هیولای اسکاندیناوی نیز شهرت دارد؛ افسانه ای است که از سال 2008 آغاز شده و طی این سال ها به تدریج مراحل رشد را پشت سر گذاشته است. این سوپر اسپرت توسط کارخانه خودروسازی “زنوو” در شیلند دانمارک توسعه یافته است.

جسپر هرمان و کریستین برنت که طراحی “اس تی وان” را برعهده داشته اند از بزرگانی مانند پاگانی هوآیرا  کونیگ زگ آگرا آر در کار خود الهام گرفته و تلاش کرده اند تا طراحی کم نقصی را به نمایش بگذارند. اس تی وان از منظر طول مشابه آگرا آر و در عرض هم اندازه هوآیرا است.

جالب است بدانید لیکان هایپر اسپرت دیگر نام مطرح دنیای سوپر اسپرت ها شباهت زیادی به زنوو اس تی وان دارد و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ایده طراحی خود را از زنوو وام گرفته است.

در زمان رونمایی مهمترین انتقادی که به اس تی وان وارد بود به طراحی کابین در مقایسه با رقبا باز می گشت به همین دلیل از سال 2008 اصلاح و بروزرسانی این بخش از خودرو مدنظر کمپانی دانمارکی قرار گرفت و در نهایت ترکیبی کم نظیر از چرم و الکانتارا برای پوشش قسمت های مختلف داخل کابین به همه انتقادها پایان داد.

شاید لازم باشد توضیحی کوتاهی در رابطه با الکانتارا متریال داشته باشیم: الکانتارا در واقع یک پوشش میکروفیبر ارائه شده توسط الکانتارا اس پی ای است که از آن به عنوان تم اصلی طراحی لوازم مصرفی الکترونیکف صنعت خودرو و ابزارهای جانبی استفاده می شود. این پوشش در اوایل دهه 70 توسط میوشی اوکاموتو دانشمند ژاپنی معرفی و توسعه داده شد.

خوب به مبحث خودمان در رابطه با هیولای اسکاندیناوی باز می گردیم. در رابطه با قابلیت های شاسی و قوای محرکه اس تی وان اطلاعات ارائه شده نشان می دهد طراحی آن در کلاس خودروهای موتور وسط عقب_محور عقب است. برای بدنه از فیبر کربن استفاده شده تا وزن قابل قبولی داشته باشد اما با این تدابیر هنوز هم نسبت وزن بیشتری در مقایسه با آگرا آر و هوآیرا دارد. با توجه به مکان قرارگیری موتور، در فضای خالی جلوی خودرو محفظه ای برای قرار دادن چمدان کوچک در نظر گرفته شده است. چراغ های زنون، سیستم ترمز برمبو، استیل با کیفیت برای نمایش زیباتر زوایا در نمای جانبی و رینگ های اختصاصی آلیاژی از دیگر جذابیت های اس تی وان هستند.

یکی از نکات جالبی که طراحان Zenovo به آن اشاره داشته اند؛ نقش مهم فیلم جنک ستارگان در طراحی اس تی وان است. طراحی کلی این خودرو نزدیکی زیادی به کلاه استورم تروپرها  در فیلم مذکور دارد.

پیش  از آنکه سراغ پیشرانه این خودرو برویم سری به تزئینات داخل کابین می زنیم تا ببینم چه معجونی آنجا در انتظارمان است! اولین چیز طراحی جالب نشانگرها در قسمت داشبورد از کمپانی پورشه است، سپس “سیستم هاد” یا نمایشگر فرانمای شورولت کوروت است که برای این خودرو نیز استفاده شده است، این انتخاب جذابیت هایی شبیه کنترل یک بمب افکن را برای راننده اس تی وان همراه خواهد داشت! دکمه استارت و پوشش چرم و الکانتارا نیز یک هارمونی کم نظیر را به نمایش درآورده اند. در این میان لوگوی ریکاردو روی دنده 6 سرعته دستی اس تی وان نیز خودنمایی می کند.

و اما موتور؛ برای زنوو اس تی وان از یک تپنده 8 سیلندر استفاده شده و این مجموعه با ترکیب یک سوپرشارژ و یک توربوشارژر میزان خروجی را به 1500 اسب بخار می رساند! اما برای خط تولید این موتور به دو نمونه 1104 و 1250 اسب بخاری کاهش قدرت داشته است و مدل 1250 اسب بخاری مخصوص بازار آمریکا است.

برای نمونه آمریکایی شتاب 0 تا 100 تنها 3 ثانیه محاسبه شده و حداکثر سرعت نیز 375 کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

طبق اطلاعات ارائه شده در راهنمای مدل 1100 اسب بخاری 3 حالت رانندگی برای اس تی وان می توان انتخاب کرد. در مدلی که مخصوص آب و هوای مرطوب و بارانی است موتور از 650 اسب بخار توان خود بهره می برد/ در مدل اسپرت 850 اسب بخار و در نهایت برای مدل ریس تمامی توان موتور آزاد خواهد شد. تولید زنوو اس تی وان تنها به 15 دستگاه محدود خواهد شد که 3 مدل از آن برای بازار آمریکا در نظر گرفته شده است و تیراژ سالانه آن نیز برابر با 3 دستگاه است.

با همین موضوع

در ضمن خودروساز دانمارکی در نظر دارد تا به مناسبت 10 سالگی عرضه سوپراسپرت مذکور از مدل ST1 GT رونمایی کند که اطلاعات بیشتر در وب سایت این شرکت موجود است.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.