چگونه بدانیم ترمز ماشین عزیزمان ایراد دارد؟!

هر راننده اى باید بداند که مشکلات مربوط به ترمز خودرو را چگونه چک کند. روتور تاب خورده، شلنگ ترمز سوراخ دار و جیر جیز ترمز از شایع ترین مشکلات ترمز هستند.
آیا ترمز خودروى شما صدایى مانند جیر جیر تولید مى کند؟ خودرو به یک سمت کشیده مى شود؟ و یا یه گدال بزرگ روغن در کف پارکینگ شما به وجود آمده است؟ تمام این عوامل نشانه ى وجود مشکل در سیستم ترمز است.
به گزارش خودروبرتر ، ترمز یک وسیله ى نقلیه یک بخش ضرورى و مهم براى ایمنى خودرو و سرنشینان آن است. در حالى که سیستم ترمز به خودى خود قابل اعتماد است اما نیاز به تعمیر و نگه دارى درست دارد. همچنین افزایش عمر خودرو معمولاً مشکلاتى را در سیستم ترمز به وجود مى آورد.

ترمز چگونه کار مى کند؟

سیستم ترمز بیشتر خودروهاى مدرن کاسه اى یا دیسکى است. در ترمز دیسکى از یک روتور استفاده مى شود که به کمک توپى چرخ، کالیپر، لنت هاى ترمز و یک سیستم هیدرولیک به سرعت باعث توقف خودرو مى شود.
هنگامى که پدال ترمز فشار داده مى شود، سیستم هیدرولیک فشار و ضربه ى وارد شده بر روى پدال را انتقال مى دهد در نتیجه کالیپر باعث مى شود لنت ترمز بر روى روتور فشار وارد کند که باعث کاهش سرعت خودرو مى شود و در نهایت باعث توقف آن مى شود.
سیستم ترمز کاسه اى نیز در اصل همین کار را انجام مى دهد. زمانى که پدال ترمز فشار داده مى شود سیستم هیدرولیک این فشار را انتقال مى دهد در نتیجه لنت هاى ترمز به کاسه ى چرخ مى چسبد که به توپى چرخ متصل است. در نتیجه سرعت خودرو کاهش مى یابد و خودرو متوقف مى شود.
سیستم هاى ترمز مدرن بسیار قابل اعتماد هستند، اما این سیستم ها از قطعات بسیار زیادى درست شده اند که معمولاً احتیاج به تعمیر یا جایگزینى دارند.

١٠ مشکل براى ترمز که هر راننده اى باید بداند.

لنت ترمز: لنت ترمز فرسوده باعث افزایش مسافت ترمزگیرى مى شود و همچنین باعث مى شود که دو قسمت فلزى در ترمز به هم برخورد کنند و سطح روتور آسیب ببیند. اگر سطح لنت ترمز ترک بردارد( که بیشتر در اثر بیش از اندازه گرم شدن آن به وجود مى آید.) در زمان ترمز گیرى ترمز صداى جیر جیر یا جیغ زدن تولید مى کند. اگر لنت ها و روتور بیش از اندازه گرم شوند مسافت توقف افزایش مى یابد. اگر در زمان ترمزگیرى صداى جیر جیر مى شنوید زمان تعویض لنت هاى ترمز است.

روتور: سطح روتور باید کاملاً صاف باشد تا بتواند با کمک لنت ترمز خودرو را متوقف کند. اگر سطح روتور بر اثر گرما آسیب دیده باشد در زمان ترمز گیرى پدال ترمز دائماً بالا پایین مى رود. اگر سطح روتور بر اثر حرارت زیاد آسیب دیده باشد رنگ آن به آبى و بنفش تغییر خواهد کرد و در نتیجه ترمز به خوبى کار نخواهد کرد.

نشتى: نشتى در سیستم ترمز بیشتر در بخش هیدرولیک اتفاق مى افتد. اگر پدال ترمز پایین تر از حد معمول قرار دارد، نشان دهنده ى وجود نشتى در سیستم ترمز است. نشتى در ترمز باعث کم شدن روغن ترمز مى شود و نهایتاً ترمز دیگر کار نخواهد کرد. نشتى باید به سرعت رسیدگى شود. وجود لکه ى روغن بر روى کف پارکینگ نشانه ى وجود نشتى است.
چسبیدن لنت ترمز به روتور: کالیپر ترمز باعث می شود لنت های ترمز به سطح روتور بچسبند و در نهایت خودرو متوقف شود. اگر نگهدارنده و پین های گیره ترمز که پیستون ها روی آن قرار دارند خراب شوند، لنت ها و روتور دائم درگیر می شوند و به هم میچسبند. در این حالت معمولاً خودرو به یک سمت کشیده می شود، در نتیجه لنت های ترمز و روتور بیش از اندازه گرم می شود و به سرعت فرسوده می شوند. همچنین بر اثر چسبندگی لنت ها و روتور شتاب گیری خودرو نیز کم مى شود. درگیر بودن دائمی لنت ترمز با سطح روتور بیشتر از یک مشکل است، این مسئله می تواند مشکلات زیادی را به وجود بیاورد و باید هرچه زودتر این مشکل بر طرف شود.

روتور فرسوده: فشار زیاد به روتورهای ترمز می تواند باعث تاب خوردن و فرسوده شدن آن شود. رانندگی در خارج شهر و سطوح ناهموار مانند کوه یا بکسل کردن خودروهای دیگر می توانند باعث ایجاد تاب خوردگی در روتورها شود. حتی پارک کردن در کنار سیستم های خودکار پاشش آب می تواند باعث ایجاد مشکل در روتورها شود. زیرا آب سرد به روتور ها پاشیده مى شود و باعث ایجاد مشکل در روتورها می شود. روتورهای تاب خورده در زمان ترمزگیری معمولاً باعث ایجاد مشکل در فرمان می شود و لرزش به وجود مى آورند. روتورهای تاب خورده همچنین باعث افزایش مسافت ترمزگیری می شود یا اینکه ترمز ضد قفل قبل از موعد مقرر درگیر می شود.

‏Brake Fade: به حالتی گفته می شود که به علت کاهش اصطکاک بین روتور و لنت ترمز، قدرت ترمز گیری کم می شود. اگر وسیله ی نقلیه بیشتر از حالت معمول طول می کشد تا متوقف شود به احتمال زیاد مشکل کم شدن اثر ترمزگیری رخ داده است. در بیشتر مواقع این مسئله یک مشکل کوتاه مدت است اما می تواند مدت طولانی طول بکشد. برای مثال رانندگی کردن در سرازیری به مدت طولانی می تواند باعث گرم شدن ترمزها شود و باعث شود لنت های ترمز و روتور به خوبی کار نکنند. زمانی که ترمزها دوباره خنک شوند باید دوباره به حالت عادی خود برگردند و قابلیت خود را دوباره به دست بیاورند. Brake Fade می تواند به صورت موقتی باشد، سپس باید لنت های ترمز و روتورها تعویض شوند. این از اولین نشانه های گرم شدن بیش از اندازه ی ترمزها است و می تواند به لنت ها و روتورها آسیب بزند.

دود کردن ترمزها: دود کردن ترمزها می تواند شرایط خیلی خطرناکی را ایجاد کند. گرم شدن بیش از حد ترمزهایی که دود می کند به این معنی است که لنت های ترمز در حال سوختن است و یا اینکه چیزی بر روی ترمزها چکه می کند. اگر این اتفاق بیفتد، لنت ها ممکن است برق افتاده باشند( اشاره به آیینه شدن لنت ترمز دارد.)و بر عملکرد ترمزها اثر بگذارد.

چراغ ترمز: اگر چراغ ترمز خودرو روشن شود این مسئله می تواند جدی باشد و نشان دهنده ی یک مشکل جدی در سیستم ترمز باشد. در بیشتر مواقع نشان دهنده ی وجود مشکل در سیستم هیدرولیک است و وسیله ی نقلیه باید هرچه زودتر بازرسی و تعمیر شود. اگر چراغ ترمز روشن شد به هیچ عنوان با وسیله ی نقلیه تان رانندگی نکنید این کار اصلاً امن نیست. در بعضی وسایل نقلیه این چراغ وظیفه ی دیگری نیز دارد و نشان می دهد ترمز دستی بالا است.

مشکل در شلنگ ها: شلنگ معیوب یا آسیب دیده می تواند باعث شود تا کالیپرها به صورت یکنواخت کار نکنند. در نتیجه هنگام ترمزگیری خودرو به یک طرف منحرف می شود. اگر در هنگام ترمزگیری این اتفاق می افتد هرچه زودتر باید سیستم ترمز چک شود. بعضی مواقع فشار روغن ترمز در کالیپر بر اثر شلنگ های ایراد دار به خوبی منتقل نمی شود و مشکل ایجاد می کند.

ترمز دستی: احتمال این وجود دارد که هنگام رانندگی فراموش کنید که ترمز دستی را آزاد کنید، در نتیجه عملکرد خودرو دچار مشکل می شود و ممکن است سیستم ترمز آسیب ببیند. اگر فکر می کنید خودرو به سختی شتاب می گیرد یا شما صدای صوت و جیر جیر می شنوید، ترمز دستی را چک کنید و مطمئن شوید که بالا نیست. اگر مدت زمان طولانی با ترمز دستی بالا حرکت کنید ممکن از بعد از آزاد کردن آن خودرو دیگر حرکت نکند.

بیشتر بخوانید
نظرت رو بگو

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.