آموزش تنظیم جلوبندی خودرو در خانه در آموزشگاه کوچک + تصاویر

چرخهای جلوی ماشین طوری ساخته شده که بتونه به چپ و راست حرکت کنه . اما اگر دو چرخ جلو کاملا با هم موازی نباشه باعث سائیدگی لاستیکها و به یک طرف کشیده شدن ماشین هنگام رانندگی و بالا رفتن مصرف بنزین خواهد شد.

28

آموزش تنظیم جلوبندی در خانه قبل از هر چیز باید یه مقدار اطلاعات در موردِ قطعات جلوبندی رو یاد بگیریم تا قبل از تعمیر و تنظیم همه چیز رو خوب درک کنیم و موقع تنظیم کار اشتباه انجام ندیم چون جلوبندی از قسمتهای حساس ماشین هست که بی دقتی در تعمیر و تنظیمش ممکنه باعث خدای نکرده ضرر مالی و جانی بشود.

چرخهای جلوی ماشین طوری ساخته شده که بتونه به چپ و راست حرکت کنه . اما اگر دو چرخ جلو کاملا با هم موازی نباشه باعث سائیدگی لاستیکها و به یک طرف کشیده شدن ماشین هنگام رانندگی و بالا رفتن مصرف بنزین خواهد شد.

sstp_1004_01_o+wheel_alignment+toe

در عکسهای بالایی میبینید که چرخها با هم موازی نیست و باعث لاستيك سابي و بالا رفتن مصرف سوخت میشه  و البته جلوبندی سالم باید دوچرخ جلو کاملا با هم موازی باشد.

لاستیک سابی از مشکلات موازی نبودن چرخها هست و همچنین به چپ و راست کشیده شدن ماشین ( هنگام رانندگی روی جاده یا خیابون صاف و بی دست انداز و بدون وزیدن باد بغل )

قطعه ای که در جلوبندی موازی بودن دو چرخ جلو رو کنترل میکنه این هست
این قطعه در حقیقت همون میله ای هست که به جعبه فرمان و یا هیدرولیک فرمان وصل هست و با حرکتش چرخ جلو رو به سمت چپ یا راست حرکت میدهد(تصویر پایین)

آموزش تنظیم جلوبندی

علاوه بر ضرورتِ موازی بودنِ دو چرخ جلو با هم , باید وقتی هم از جلو به چرخها نگاه میکنیم کاملا بر زمین عمود باشه و در عکس زیز تصوير چرخهائی را ملاحظه می کنید  که از نظر عمودی هم میزان نیست.

image005

اگر به سمت تو یا بیرون مایل باشه باعث فشار روی یک طرف لاستیک و سائیدگی لاستیک میشه .

اگر شاسی ماشین سالم باشه و ماشین هم تصادف نکرده باشه و از بغل به کمکها و لاستیک ضربه وارد نشده باشه , چرخها نیاز به تنظیم عمودی نداره .

اگر بر اثر تصادف چرخ از حالت عمودی خارج شده باشه باید با کمک دستگاههای مخصوص , زاویه ی انحراف مشخص بشه و با کمک جکِ هیدرولیکی کمک صاف بشه یا شاسی درست بشه تا انحراف تایر از بین بره .

ابزارهای حرفه ای که برای تشخیص و تعمیر کج بودن چرخ جلو به کار میره اینهاست.

آموزش تنظیم جلوبندی

Alignment (22)

البته با یک تراز هم میشه تو خونه کج بودنش رو تشخیص داد

البته اگر کسی چشماش کاملا سالم باشه هم میتونه با یک نگاه دقیق به چرخها از جلو تشخیص بده که کج هست یا نه البته ماشین باید حتماً روی یک سطح کاملا صاف باشه .

یا استفاده از یک صندوق چوبی یا کارتون که کاملا مکعبی باشه و قرار دادنش روی زمین و چسبوندنش به چرخ هم میشه تشخیص داد که چرخ کج هست یا نه .

اگر چرخ کج باشه باید برید پیش جلو بند یا صاف کار تا مشکل رو برگرف کنه اما بعضی از ماشینها خودش یک قطعه در جلو بندی برای تنطیم زاویه ی عمودی چرخ داره ( قطعه ای که با رنگ زرد مشخص شده ) .

آموزش تنظیم جلوبندی

مراحل تنطیم دو چرخ جلو و مطمئن شدن از موازی بودنشون با هم :

اگر ماشینتون در موقع رانندگی روی زمین صاف و هموار و بدون دست انداز با ول کردن فرمان مستقیم میره و به چپ و راست کشیده نمیشه و لاستیکها هم سابیدگی لبه ای و غیر طبیعی نداره پس جلو بندیِ ماشین سالم هست .

اما باز هم برای اطمینان بهتره هر سه چهار ماه یک بار یا حتی دو ماه یک بار از موازی بودن تایرها مطمئن بشید .

ابزاری که لازم دارید :

1 – یک آچار که به میله ی تنطم جلوبندی و مهره ی اون بخوره . میتونین از آچار فرانسه استفاده کنین یا یک آچار دو سر برای این کار تهیه کنید .

0028_01

2 – اگر بتونین با متر دقیقا فاصله ی دو سر جلوئی و عقبی تایر رو اندازه بگیرین , این ساده ترین راه هست

2012.yamaha.raptor.measuring.front-wheel-distance.close-up

با استفاده از دو تکه تخته یا فلز کاملا صاف هم میشه از موازی بودنشون مطمئن شد البته فقط یک متر کافیه و نیازی به دو متر نیست.

rpm_e_toeplate_300

3- یک تکه لوله با قطر 2.5 سانت ( لوله ی اب یا گاز ) . طول این لوله باید 20 سانت کمتر از فاصله داخلی دو چرخ جلو از هم باشه و البته لازم به دکر است که این تکه لوله با قطر کمتر باید باشد که بتونه براحتی توی اون لوله ی 2.5 سانتی حرکت کند.

طول لوله بزرگ باید بیست سانت کمتر از فاصله ی داخلی دو چرخ جلو از هم باشه و البته طول لوله کوچیک در حدود 40 سانت باشد.

باید یک سر لوله بزرگ رو سوراخ کنید و یک پیچ با قطر نیم سانت ببندین بهش به طوری که وقتی که پیچ رو مکحم میکنید سر پیچ بره داخل لوله بزرگ و از حرکت کردن لوله کوچیک جلوگیری کنه .

اگر براتون امکان نداره که اون پیچ رو نصب کنین , میتونین با استفاده از یک نکه ی کوچیکِ چوبی و وارد کردنش داخلی لوله بزرگ , از حرکت کردنِ لوله کوچیک جلوگیری کنید .

این کار برای این هست که وقتی از داخل لوله رو میچسبونین به دو چرخ , اون پیچ رو سفت کنین تا طول لوله ثابت بمونه و تغییر نکنه چون شما با اون لوله باید فاصله ی دو چرخ جلو رو با هم از داخل اندازه بگیرید یک بار از جلوی تایر یک بار هم از عقبِ تایر .

باید سر لوله رو در بالاترین قسمتِ جلو و عقبِ تایر بچسبونید مثل شکل زیر ( خطِ سفید رنگ دقیقا همون جائی هست که لوله باید قرار بگیره البته سر لوله میچسبه به داخل چرخ همون جائی که نوشته ها هست . در قسمتِ پشتِ تایر هم باید دقیقا به همین شکل قرار بگیره ) .
اگر کف ماشین خیلی پائین هست و نمیشه که لوله رو دقیقا به نیمه تایر بچسبونید , کمی پائین تر هم مهم نیست .

البته میتونین از چوب بلند هم استفاده کنید مثل چوب دسته ی جارو یا دسته بیل اما این چوب چون طولش ثابت هست و قابل کوتاه و بلند شدن نیست فقط به درد کسی میخوره که دستت راه افتاده تو این کار و میتونه با اون تکه چوب موازی بودن دو چرخ رو تنطیم کنه .

برای کسی که تازه میخواد شروع کنه بهتره همون لوله باشه با یک لوله کوچکتر تا قابل تنطیم باشه طولش .

در ضمن این لوله دقیقا همون چیزی هست که در جلوبندیها هم ازش استفاده میشه و حرفه ای تر هست و دقیق تر .

هر دو لاستیک باید مثل هم باشه یعنی ارتفاعشون و عرضشون باید دقیقا یکی باشه و فشار هواشون هم باید یکی باشه .

اگر لاستیکها یا یکیشون سائیدگی بغل داره بهتر هست که عوض بشه اول .

خب حالا شروع میکنیم .

ماشین باید روی یک سطح کاملا افقی باشه .

فرمان ماشین باید کاملا صاف باشه .

اگر موقع رانندگی, ماشین مستقیم میره اما فرمان کمی کج هست پس باید انحراف فرمان هم از جلوبندی درست بشه .

هرگز فرمان رو باز نکنید . فرمان از کارخونه تنطیم شده و باز کردنش هم کلی زحمت داره هم اشتباه هست .

جلوبندهایی که وقتی بهشون میگین فرمان کمی کج هست میرن فرمان رو باز میکنند کار رو خوب درک نکرده اند وگرنه صد سال دست به فرمان نمیزنند بلکه با تغییر تنطیم جلوبندی این مشکل رو برطرف میکنند .

پشت و جلوی چرخ های عقب اجر بذارید تا ماشین تکون نخوره و ترمز دستی رو هم تا آخر بکشید چون ایمنی از همه چیز مهم تر هست .

حالا ماشین روی سطح کاملا صاف هست و فرمان هم کاملا مستقیم و صاف هست . یک نگاه به چرخهای جلو بندازین حالا ببینین به نظرتون دو چرخ جلو کاملا صاف و مستقیم هست یا به نطر میاد که کمی به سمت چپ یا راست مایل هست ؟

اگر به نظر میاد که تایرها مستقیم نیست پس باید این انحراف رو هم بگیرید .

حالا باید برید زیر ماشین و اون لوله یا تکه چوب رو بدارین بین دو چرخ جلو به طوری که دو سر لوله یا چوب دقیقا روی لبه ی جلوئیِ لاستیکها باشه .

حالا همین کار رو از پشت تایر هم انجام بدین .

به هیچ وجه نباید جک بزنین زیر ماشین . ماشین باید روی زمین باشه .

این مهم ترین قسمت کار هست .

باید این دو فاصله دقیقا یکی باشه .

آموزش تنظیم جلوبندی

اگر دو سر جلوئی فاصلشون بیشتر از قسمت عقبی چرخها باشه پس دهن چرخها باز هست .
اگر فاصله ی جلوئی کمتر از قسمت عقبی باشه پس دهن چرخها بسته هست .

حالا باید با شل کردن مهره ی میله ی تنطیم و سفت یا شل کردنِ اون میله با آچار کاری کنین که دو چرخ کاملا با هم موازی بشه .

نکته ی مهم .

در این کار باید صبر و حوصله داشته باشین و هر بار فقط نیم دور یا کمتر میله رو سفت یا شل کنین و باید دقیقا درک کنین که وقتی میله رو شل میکنین چرخ به سمتِ توی ماشین کج میشه و وقتی میله رو سفت میکنین یعنی میله کوتاه تر میشه و دهنه ی چرخها باز میشه .

هر بار که دو میله رو باز یا بسته میکنین باید با اون میله دو لبه ی جلوئی و عقبی تارها رو چک کنین تا وقتی که کاملا مطمئن بشین که هر دو یک اندازه شده و دو چرخ با هم کاملا موازی هست .

اگر اون میله جا دست نداره برای سفت و شل کردن , میتونین فرمان رو تا آخر بپیچونین به یک طرف و بعد از سفت یا شل کردن دوباره فرمان رو صاف کنین و اندازه بگیرین

مهره ها رو سفت نکنین چون حالا باید ماشین رو برونین تا مطمئن بشین که فرمان ماشین کاملا مستقیم هست وقتی که ماشین مستقیم میره .

اگر فرمان انحراف نداره که بارک الله به شما . چون شما تنظیمتون و کارتون دقیق بوده .

اما اگر فرمان کمی به چپ یا راست انحراف داره اصلا نگران نباشید .

فقط ببینید ذقیقا به کدوم سمت انحراف داره فرمون .

اگر ماشین مستقیم میره اما فرمون کمی به سمت چپ کج هست معنیش اینه که وقتی فرمون رو کاملا صاف میگیرین ماشین به سمت راست میره پس باید میله ی چرخ راست رو کمی ( حدود ربع دور یا کمتر ) باز کنین و میله چرخ سمت چپ رو دقیقا به همون اندازه سفت کنین تا باز هم دو چرخ با هم موازی بمونه اما دیگه فرمون انحراف نداره .

اگر موقع رانندگی ماشین مستقیم میره اما فرمون به راست کج هست باید عکس کاری که عرض کردم انجام بدین تا انحراف فرمون کاملا از بین برود.

بعد از اینکه کاملا مطمئن شدین که فرمان انحراف نداره و دو چرخ هم کاملا با هم موازی شده اونوقت مهره ی میله ای تنطیم رو محکم کنین تا میاه تنطیم از جاش حرکت نکنه به مرور زمان .

نکته بسیار بسیار مهم: هرگز قبل از خوب یاد گرفتن و درک کردنِ همه مراحل دست به انجام این کار نزنید.

منبع: محمد آسمانی- سنترال کلوب

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
242142
28 نظر برای این مطلب
 1. نوید می‌گوید

  بسیار عالی . مشکلی که چند سال درگیرش بودم و هر تعمیرکاری یه نظری میداد و با توجه به اینکه جلوبندی کاملا سالم بود و به علت کج شدن یکی از سبک ها (سمت راست) اقدام به تعویض اون در یکی از تعمیر گاهها کردم و از اون روز این مشکل که خدمتتون گفتم بود و حالا با توجه به اظهارات جنابعالی این مشکل را بررسی کردم و کاملا درست شد و حتی از ارزش ماشین در هنگام رانندگی نیز کاسته شد. ممنون از راهنمایی جنابعالی

 2. JEFF می‌گوید

  با سلام
  بسیار متشکرم از راهنمایی و حبتتان

 3. حق جو می‌گوید

  اینکه میگید دو تا چرخهای جلو باید کاملاً موازی هم باشن از لحاظ فنی اشتباهه. باید چرخها مختصری زاویه تو-این داشته باشن که مقدار اون برای هر ماشین توسط سازنده مشخص میشه.

 4. علی ان بی می‌گوید

  سلام
  یه سوال ؟
  من چک کردم طبق توضیحات شما جلوبندی سالمه

  ولی این سرعت گیر هارو دیدید ؟ آدم با ماشین میره روش.
  مثلاگاهی با سرعت 20 تا میریم روش هیچ صدایی احساس نمیشه.
  ولی سدعت میشه 25 تا 30 یا اصلا بعضی سرعت گیرها ارتفاعش بیشتره باسرت 10 تا هم میری روش
  یه صداهایی از جلو ماشین میاد
  یه تق صدا میده

  این صدا از چی میتونه باشه ؟؟؟

  1. علی می‌گوید

   به احتمال زیاد از بوش های میل موج گیر هستش

  2. حسین می‌گوید

   به نظرمن ازبوش طبخ میتونه باشه

  3. یاسین می‌گوید

   اگه جلو بندی سالمه از بوش های جعبه فرمان یا بازویی ها میتونه باشه

 5. شریف می‌گوید

  سلام آیا آموزش میدین دستتون دردنکنه؟؟؟شمارم 09189453820

 6. علی اصغر می‌گوید

  سلام
  میخواستم یه راهنمایی بشم اگه امکانش هست
  من چند روزیه خدمت سربازیم تموم شده راستش میخواستم برمو شاگرد جلوبندی بشم آیا برا من که الان 20سالمه دیر نشده ؟آینده ای دارم؟اگه خوبه چقدر وقت میخواد تا خودم اسا بشم ممنوون میشم اگه جواب بدین .

 7. ali می‌گوید

  لطفا جواب بدید ممنون. اون قسمت که گفتید خودرو مستقیم میره اما فرمون متمایل به چپ هست دستورالعملتون برعکس فکر کنم چون سمت چرخ راست رو باید سفت کنیم تا کوتاه بشه برگرده سمت چپ تا فرمون رو که صاف میکنیم مستقیم بره

 8. مصطفی می‌گوید

  سلام.پراید 132 دارم. دیونم کرده.کمبر یک چرخ مثبه و چرخ دیگه منفی .خسته ام کرده/تعادل نداره حین رانندگی به سمت راست جاده کشیده میشه و ماشین کج میشه .لطفا اگه چند جا تو تهران که میزان فرمان دیجیتال انجام بدم رو برام بفرستید

 9. mohammad می‌گوید

  داداش محمد دمت گرم فدائی داری خیلی کامل و دقیق توضیح دادی مشکل برطرف شد دادا ممنون.

 10. ضیاء میری می‌گوید

  با سلام ، بسیار سپاسگزارم از مطلب مفید میزان فرمان عالی بود.

 11. عباس می‌گوید

  سلام وخسته نباشین آقا اگه لاستیک به سمت عقب ماشین کشیده شده باشه در اثر ضربه چطوری باید درستش کرد ممنون میشم راهنماییم کنین من امروز با جک یکم آوردم جلوتر آیا لازمه پیچ کمک رو شول کنم یا کاری دیگه ای انجام بدم

 12. امید می‌گوید

  کشیده شدن فرمان به سمت راست به چند دلیل میتونه باشه
  1-تموم شدن لنت یه طرف چرخ
  2-خراب شدن دیسک چرخ
  3 خراب شدن پمپ ترمز(معمولا در لین حالت هنگام ترمز خودرو به یه سمت کشیده میشه)
  4-چرب شدن دیسک(بخاطر خرابی سیلندر ترمز که نشتی روغن کرده و روی لنت و دیسک ریخته در این حالت لنت بر روی دیسک لیز می‌خورد و با دیسک درگیر نمی‌شود)
  5-بالانس چرخ
  6-تنظیم نبودن فرمان

  1. علیرضا می‌گوید

   سلام
   دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم.
   فرمون ماشین من یکم کجه، به بیان دیگر مثلا۱۰درجه به چپ باید نگه داری تا لاستیک ها صاف باشن.
   این مشکل از کجاست؟
   فقط با تنظیم قربیلک باید درست بشه یا از پایین؟
   البته میترسم بخوام دست بزن ایربگ باز بشه.
   X60 هست ماشینن
   ۰۹۱۳۷۵۲۲۶۱۹
   ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. مهدی می‌گوید

  عالی بود ممنون از توضیحات خوبتون

 14. یاشار رجاییان می‌گوید

  ممنون .این سایت خیلی به مردم کمک میکنه .
  من یه پیکان وانت 85 دارم جلوبندیش بابت سیبکهام به قدری خرابه الان3 روزه ماشین خوابه منم دستم خالیه .رفتم از اوراقیا سیبک زیر کمک و فرمان رو گرفتم ولی نمیتونم برم تعمیرگاه میتونید هر جوری که باعث اذیت شما نشه منو راهنمایی کنید خودم عوض کنم .شما امید آخرم هستید با فردا 4 روزه از خرجی زن و بچم موندم و بیکارم ِببخشید مزاحم شدم

 15. شاهرخ می‌گوید

  سلام داداش خیلی عالی توضیح دادی دمت گرم.

 16. علی تحیری می‌گوید

  با سلام:
  با تشکر ازبابت آموزش خوبتان. خدا انشا ا… حق پاداش شما را خواهد داد. فقط بفرمائید آیا در هر خودرویی نباید فاصله چرخ های جلوی فاصله اش نسبت به عقب کمی حدود چند میلی متر کم تر باشد، تا در سرعت های بالاتر این فاصله در اثر حرکت یک سان گردد.؟

 17. amir می‌گوید

  سلام بسیارعالی .ممنونم دستتون دردنکنه

 18. صابر می‌گوید

  سلام ماشین داخل پیچ باسرعت بالای 70 ، فرمان تمایل به سمت خارج پیچ داره و قشنگ احساس میشه این مشکل از تایره که تازه است یا داخلیه؟؟

 19. علیرضا می‌گوید

  سلام
  دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم.
  فرمون ماشین من یکم کجه، به بیان دیگر مثلا۱۰درجه به چپ باید نگه داری تا لاستیک ها صاف باشن.
  این مشکل از کجاست؟
  فقط با تنظیم قربیلک باید درست بشه یا از پایین؟
  البته میترسم بخوام دست بزن ایربگ باز بشه.
  X60 هست ماشینن
  ۰۹۱۳۷۵۲۲۶۱۹
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 20. علیرضا می‌گوید

  سلام

  فرمون ماشین من یکم کجه، به بیان دیگر مثلا۱۰درجه به چپ باید نگه داری تا لاستیک ها صاف باشن.
  این مشکل از کجاست؟
  فقط با تنظیم قربیلک باید درست بشه یا از پایین؟
  البته میترسم بخوام دست بزن ایربگ باز بشه.
  X60 هست ماشینن
  ۰۹۱۳۷۵۲۲۶۱۹
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Memoll می‌گوید

   با سلام؛شما ماشینتونو ببرید جلوبندی کار معتبر و با سواد و دارای معلومات و تجربه؛اگر پیدا بشه؛اگر هم نشد؛بش بفرمایید اندازه هر دو سمت میل فرمان رو؛یعنی انتهای (قٌرقٌری)جایی که به سیبک فرمان متصل میشه رو؛چک کنن که اندازه فاصله ها؛دقییییقا یکی باشه؛(یعنی اگر طول یکی؛،؛>مثلا از مهره سیبک فرمان تا ابتدای خاکگیر ۱۰ سانت باشه؛دیگری هم دقیقا به همین میزان باشه)و اگر نبود اصلاحش کنند؛در اینصورت اگر قربیلک فرمان زاویه صحیح پیدا کرد که هیچ؛اگر نه؛قربیلک فرمان رو باز کرده و مجدد با زاویه درست ببندید؛البته راه هایی برای جلوگیری از باز شدن احتمال ایر بگ هم هست؛که از جدا کردن فیوز و سوکت سیم مربوط گرفته؛تا قطع کردن بست باطری و غیره که چندان در جریان چند و چون اش نیستم؛ولی میتونید سرچ کنید. موفق باشید.

 21. ALi hakhamanesh می‌گوید

  سلام پراید مدل 82 دارم چند روزی هست فرمان یکدفعه سفت میشه سر پیچ ها یا وقتی میخوام دور بزنم فرمان تا اخر پر میخوره بعدش صاف نمیشه باید دنده عقب بگیرم یکم چپ راسش کنم صاف بشه

 22. مسعود می‌گوید

  سلام من یه پراید 88 دارم واقعا عروسکه تنها مشگلی که باهاش دارم فرمونش تو موج جاده که میفته گیج میشه یا تو سرعت بالای 140 تا نزدیک گارد بغل میشم تعادل نداره میزون فرمونم زدم هرجا بردم میگن مشگلی نداره ممنون میشم راهنمایم کنید

 23. Em می‌گوید

  سلام ماشین سمند مدل ۸۸ معمولی دارم بعد تعمیر جلو بندی موقعه ایکه ماشین روشن میکنم تا ماشین گرم میشه بین باطری وموتور کنی دود سوختن روغن میاد لطفاً علت بیان کنید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.